Kanalizacja w gminie Kobierzyce prawie gotowa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Największa inwestycja w historii gminy Kobierzyce zbliża się do końca. Rozbudowa sieci kanalizacyjnych w gminie to coś, na co mieszkańcy czekają od lat. Na całość inwestycji składa się budowa kanalizacji w 11 miejscowościach oraz budowa oczyszczalni ścieków, która została oddana do użytku w 2018 roku.

W tej chwili są odbiory techniczne w poszczególnych miejscowościach. Dobrze, że zima puściła, więc można już te prace wykonywać – mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

Jesteśmy na końcu tego zadania. Trzeba jeszcze powiedzieć, że w tej chwili realizujemy odcinki, które nie były ujęte w pierwotnym kontakcie, dlatego nie we wszystkich miejscowościach te roboty się zakończą. Trwają jeszcze w tej chwili prace poprawkowe związane z odtwarzaniem dróg – dodaje Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji w Gminie Kobierzyce.

Koszt budowy kanalizacji to blisko 90 milionów złotych. W ramach inwestycji powstało około 60 kilometrów sieci kanalizacyjnej. Prace rozpoczęły się 3 lata temu i chociaż trochę to trwało, teraz znacząco podniesie komfort życia mieszkańców gminy Kobierzyce.

Uważamy to za konieczność czasów, za wymóg cywilizacyjny, nie bez znaczenie jest też kwestia ochrony środowiska. Ten komfort powinien dla mieszkańców wzrosnąć, jak porównamy użytkowanie kanalizacji sanitarnej a te rozwiązania, które mieli do tej pory. To jest zupełnie inna sytuacja – zaznacza Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji w Gminie Kobierzyce.

Z nowej kanalizacji skorzysta ponad 2 tysiące mieszkańców gminy. Dla nich samych nowoczesna sieć kanalizacyjna to także oszczędność, bo wywóz ścieków ze zbiorników bezodpływowych jest droższy.

Dla części mieszkańców będzie to na pewno powrót do sytuacji, którą mieli, kiedy się na teren gminy przenieśli. W naszym przypadku wielu mieszkańców budujących się lub tych, którzy się przenieśli, pewnie przeniosła się z takich terenów, ale jest też bardzo dużo mieszkańców, którzy tu mieszkają od wielu lat. Oni na tę kanalizację też czekali, żeby móc korzystać na równi z tymi, którzy taką kanalizację mają – dodaje Rafał Krasicki, kierownik referatu inwestycji w Gminie Kobierzyce.

Oprócz kanalizacji, w gminie Kobierzyce wśród najważniejszych inwestycji wymienia się szkoły i drogi.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy