Kogo wybieramy 7 kwietnia? Zasady głosowania w wyborach samorządowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W drugą niedzielę po Wielkanocy, czyli 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. W wyborach samorządowych będziemy wybierali przedstawicieli samorządu, czyli na przykład prezydentów miast, wójtów gmin, a także radnych powiatu i radnych województwa. Wybory samorządowe to drugie po wyborach parlamentarnych najważniejsze wybory w kraju

W tych wyborach głosujący dostaną cztery karty do głosowania. Jedna karta, na której można wybierać prezydenta miasta lub jak w przypadku Kobierzyc wójta gminy. Druga dotycząca wyboru radnych miejskich lub gminnych. Trzecia to kandydaci i kandydatki do rady powiatu. A czwarta do sejmiku województwa dolnośląskiego.

Na terenie gminy Kobierzyce mamy 22 lokale wyborcze. Zgodnie z obwieszczeniem wójta, które jest zamieszczone zarówno na naszej stronie internetowej, jak i na tablicach ogłoszeniowych w każdej miejscowości, są podane adresy lokali wyborczych. Mamy malutką zmianę, jeśli chodzi o jeden lokal. Tutaj Pustków Żurawskiej zmienił swoją siedzibę. Teraz mieszkańcy Pustkowa, Owsianki i Żurawiec będą głosować nie w szkole, a w Świetlicy Wiejskiej – mówiła Marta Stachów pełnomocniczka wójta gminy Kobierzyce do przeprowadzania wyborów i referendów.

W wyborach samorządowych mogą głosować osoby, które są albo zameldowane w danej gminie, albo mieszkają na jej terenie. Wtedy mogą dopisać się do spisu wyborców, a można to zrobić do piątku 29 marca.

Do tego piątku można zgłosić się do Urzędu Gminy bądź za pośrednictwem EPUAP-u, można się dopisać do rejestru wyborców. Na tę okoliczność, jeżeli zrobimy to w urzędzie potrzebujemy tylko dokument potwierdzający, że mieszkamy tutaj na terenie gminy. Mogą to być rachunki za śmieci, za prąd, za wodę, bądź jeżeli to jest mieszkanie, to akt własności takiego mieszkania. Trzeba wypełnić wniosek i na tej podstawie jesteśmy dopisywani do rejestru wyborców. Natomiast jeżeli nie jesteśmy właścicielami mieszkania, a mieszkamy u kogoś, to tylko oświadczenie takiej osoby, że ta osoba przebywa, wystarczy do tego, żeby się zapisać do rejestru – mówiła Marta Stachów pełnomocniczka wójta gminy Kobierzyce do przeprowadzania wyborów i referendów.

W głosowaniu mogą wziąć udział obywatele polscy lub pozostali obywatele Unii Europejskiej zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale mogą głosować tylko na wójta lub prezydenta. Nie są oni uprawnieni do oddania głosu do rady powiatu i do rady sejmiku województwa. A czy mieszkańcy gminy Kobierzyce wybierają się 7 kwietnia do Urn?

– Tak, ja chodzę. – A dlaczego? Dlatego, że ja cały czas chodzę i to ode mnie zależy, kto będzie tutaj w gminie rządził. To jest mój samorząd, moja gmina. To po prostu gmina, wieś. Dlatego będę głosować,

– no idę oczywiście, że idę. A dlaczego? – Idę zagłosować, może w końcu w naszej gminie się coś zmieni. – oczywiście. – To ma znaczenie dla Pani? – Oczywiście, że ma. Musimy wiedzieć, kto będzie nami rządził i jak będzie rządził. Na wybory zawsze chodzę. Odkąd skończyłam 18 lat.

– uważasz, że twój głos się liczy? – No tak, jak najbardziej uważam, że mój głos się liczy. Są setki głosów, co prawda, ale ten jeden może zawsze przeważyć. Czyli w niedzielę będziesz na wyborach? – Jak najbardziej,

– nie mam na kogo, przecież ci ludzie przez 30 lat zniszczyli cały kraj, sprzedali całą Polskę, nie ma na kogo tu głosować? – mówili mieszkańcy gminy Kobierzyce

Lokale wyborcze otwarte będą w niedziel 7 kwietnia od godziny 7:00 do 21:00.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy