– Konferencja ma charakter ogólnopolski, spotykamy się cztery razy w roku. W tym roku za nami już trzy spotkania, które odbyły się w Krakowie, Warszawie i Dźwirzynie. Natomiast takim finalnym jest to dzisiejsze. Członkowie przybywają z różnych regionów, mamy delegatury w każdym województwie – mówi dr Andrzej Lejczak, prezes Krajowej Izby Domów Opieki.
Do udziału w wydarzeniu zaproszono ponad 400 gości z całej Polski. W ramach konferencji swoje produkty mogli również zaprezentować około 60 wystawców.
– Pobyt w placówce opiekuńczej to wbrew pozorom połączenie pobytu w hotelu i trochę w placówce leczniczej, tak że skala tych potrzeb i spektrum rzeczy, które są potrzebne do codziennej egzystencji jest bardzo duża. Staramy się tak dobierać parterów konferencji, żeby oni potrafili przekazać takie produkty albo usługi, które są najbardziej potrzebne, czyli od finansowania po ogrzewanie, żywność, zaangażowanie terapeutyczne, bo to jest też ważny element albo pokazanie metod leczenia, rehabilitacji lub profilaktyki – mówi Piotr Stelmaszewski, prezes Fundacji Senior-Care.
Program był obfity. Uczestnicy mogli wysłuchać ponad 25 wykładów, które zostały poprowadzone przez wybitnych prelegentów. Jeden z wykładów dotyczył wirtualnej rzeczywistości w pracy z seniorami, który poprowadziła prof. dr hab. Anna Skrzek, dziekan wydziału fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
– Dzięki technologii, która jest coraz lepsza i coraz sprawniejsza, seniorzy, którzy nawet są w domach opieki społecznej i w różnych innych ośrodkach, mogą uczestniczyć w bardzo ciekawych programach wirtualnych. Jest to świat tworzony na potrzeby danej jednostki chorobowej, danej grupy pacjentów – mówi prof. dr hab. Anna Skrzek, dziekan wydziału fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Do tego typu terapii są wykorzystywane między innymi gogle VR, za pomocą których pacjent na przykład zwiedza wirtualny ogród i wykonuje różne czynności.
– Maluje, podlewa kwiaty, one rosną, pojawiają się ptaki, muzyka, piękne obrazy. To są podstawy Ericksonowskie, które opierają się o symbolikę. Ta symbolika polega na tym, że to, co się dzieje pokazuje aktywność w procesie rehabilitacji – mówi prof. dr hab. Anna Skrzek.
– Pacjenci w wyniku terapii są w lepszym stanie psychicznym, z większą energią i motywacją przychodzą na rehabilitację. To też wpływa pozytywnie na rehabilitantów, fizjoterapeutów – mówi Tomasz Bednarski, VR Tier One.
– Jeszcze 10-20 lat temu chętnie opiekowaliśmy się i mieliśmy możliwości, żeby opiekować się osobami starszymi w domu. Natomiast współczesne realia sprawiają, że coraz częściej jest to trudne albo wręcz niemożliwe. Szukamy instytucji, domów pomocy, które pomogą nam zaopiekować się starszymi osobami, seniorami w sposób godny, ale przede wszystkim profesjonalny. Takie konferencję, chociażby jak ta, szkoli nas, mówi nam o tym, jak robić to w sposób dobry i fachowy – mówi Jakub Cylc, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bystrej.