Królowa Elżbieta II na znaczkach. Specjalna wystawa poświecona brytyjskiej monarchini

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii - Królowa Elżbieta II od 70 lat zasiada na brytyjskim tronie. Dla wielu jej osoba, styl ubierania się, kapelusze, kolorystyka kreacji stały się fenomenem. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu ma w swoich zbiorach setki znaczków z wizerunkiem królowej. Na specjalnej wystawie „Twarze królowej Elżbiety II” zobaczyć można moment koronacji, rodzinę królewską i życie monarchini.

6 lutego 1952 roku młodziutka Elżbieta wstąpiła na tron królewski w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Od tego czasu minęło 70 lat, a królowa jest najdłuższej panującą brytyjską monarchinią. W trakcie jej panowania doszło do wielu zwrotnych momentów w historii świata – powstało NATO, Unia Europejska, człowiek wylądował na Księżycu, upadło ZSRR. Przez 7 dekad panowania królowa odwiedziła ponad 120 krajów, spotkała się z setkami polityków, a urząd w Wielkiej Brytanii sprawowało 14 premierów. Elżbieta II stała się także ikoną popkultury – jej wizerunek możemy zobaczyć na przykład na wyjątkowych banknotach i znaczkach pocztowych.

Wystawa pięknie pokazująca życie królowej Elżbiety II – królowej, monarchini, kobiety symbolu, nie tylko samej monarchii i wysp brytyjskich, ale ikony stylu i popkultury – przez wszystkie aspekty jej życia. Od momentu, kiedy była bardzo młodą dziewczyną, która jeszcze nie spodziewała się, że obejmie tak zaszczytne miejsce, że będzie głową państwa, której będą słuchały miliony. Jej wzlotów, upadków, sposobów radzenia sobie z życiem, z monarchią, rodziną, problemami. Przede wszystkim jednak kobiety, często zagubionej, poszukującej wsparcia u rodziny – mówi Monika Orzech-Myrlak, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Charakterystyczną cechą dla ubioru królowej są jaskrawe kolory – podobno Elżbieta II zakłada kolorowe ubrania, żeby ludzie łatwo mogli zobaczyć ją w tłumie. Do historii przeszły także kapelusze monarchini. Niektóre źródła podają, że ma ich ponad 50. Królowa nie rozstaje się także z torebką, która oprócz funkcji użytkowych, dla jej podwładnych bywa sygnałem, na przykład jeśli Elżbieta II położy torebkę na stole podczas kolacji, znaczy, że chce wyjść w ciągu 5 minut.

Widzimy całą jej rodzinę, mamy okazję przyjrzeć się całemu rodowi. Ślubom, rozwodom – to część jej życia i problemów, z którymi musiała sobie poradzić, wyjść do mediów i zagrać sama sobą. Widzimy część dzieci, wnuków, całej historii rodziny Windsorów, bardzo interesującej. Wielu autorów rozpisywało się, powstały pokaźne tomy i książki – dodaje Monika Orzech-Myrlak, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Jak widać po literaturze biograficznej, beletrystycznej oraz po tym, że powstają filmy, seriale, dokumenty o królowej, więc jest swego rodzaju fenomenem w Europie i na świecie. Zapraszamy serdecznie na wystawę do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu od 16 lutego do 30 kwietnia – podkreśla Agnieszka Dziedzic, dyrektorka Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Znaczków z wizerunkiem królowej na wystawie jest prawie 300. Pokazują pasje Elżbiety II, przywódców i polityków, z którymi się spotykała, jej koronację i rodzinę królewską. Wystawę można zobaczyć do końca kwietnia. Na czerwiec, a więc miesiąc koronacji w Zjednoczonym Królestwie, zaplanowano uroczystości jubileuszowe.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy