Legalna taksówka we Wrocławiu – nowy projekt Urzędu Miasta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To pierwszy tego typu projekt. „Legalna taksówka” to swoisty certyfikat, który otrzymają te taksówki, które spełnią bardzo konkretne wymagania. Chodzi o to, by poruszające się tymi taksówkami wrocławianki i wrocławianie, ale i turyści mogli poczuć się bezpiecznie. To właśnie taki znak będzie świadczyć o tym, że te pojazdy są bezpieczne.

Teraz niestety bywa różnie. Policja przeprowadziła dwa razy kontrole różnych wrocławskich taksówek i wyniki były zatrważające. 

  • Sprawdzono kilkaset pojazdów i wystawiono kilkadziesiąt mandatów. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o inne czynności seksualne. Więc te wspólne działania przynoszą efekty w postaci zatrzymań, odebrania praw jazdy, zatrzymujemy dowody rejestracyjne, bo na bezpieczeństwo ma też wpływa stan techniczny pojazdu – mówi Wojciech Jabłoński, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu. 

Kontrole i rozmowy ujawniły jeszcze jedną niepokojącą sytuację. 

  • Bardzo wiele osób nie zwraca uwagi na to,  jaki pojazd podjeżdża chcąc ich zabrać w podróż. I te osoby widząc, że taksówka nie ma oznakowania nie są tym faktem zaskoczone. Stąd naszym zdaniem pierwszym krokiem powinna być ta kampania. Musimy sobie uświadomić i wyedukować się, że jeśli taksówka nie ma oznakowania, numeru bocznego to nie jest to pojazd działający legalnie, a co za tym idzie nie powinniśmy się w nim czuć całkowicie bezpiecznie – mówi Paulina Tyniec-Piszko, dyrektorka Wydziału Transportu UM we Wrocławiu. 
  • Dlatego, żeby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa będziemy naklejać tym wszystkim, którzy chcą wziąć udział w akcji kody QR, które będą mówiły nam, czy ten pojazd, do którego wsiadamy jest bezpieczny, czy ten kierowca jest godny zaufania i czy bezpiecznie dowiezie nas tam, gdzie chcemy dotrzeć – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Do projektu przystąpiło na razie 5 wrocławskich korporacji. Taki certyfikat oznaczać ma jedno.

  • Że jest to legalna, bezpieczna taksówka z certyfikowanym kierowcą – niekaranym i posiadającym wszystkie dokumenty, by móc prowadzić taki samochód. Regularnie przeprowadzamy w naszej korporacji przeglądy pojazdów, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo  – mówi Hubert Gilewski, Miejskie Taxi Wrocław. 

 „Legalna Taksówka” jest w Polsce pierwszy tego typu projektem. 

  • Łatwiej jest zapobiegać i działać prewencyjnie i sprawdzić zanim wsiądziemy do taksówki uprawnienia kierowcy i firmy, by nie ponosić negatywnych konsekwencji, które mogą być różne po skorzystaniu z firmy niewiarygodnej, kierowcy, który nie ma uprawnień i żeruje na rynku w szarej strefie  – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. 

Dziś oznakowano pierwsze taksówki i kody QR już działają.