Marmur, który ląduje na książkach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejna wizyta w Ossolineum i kolejna pracownia, w której kryją się bardzo ciekawe obiekty i dzieją się bardzo ciekawe procesy.

Co pan robi?

Marmurki. To są papiery ozdobne, które trafiają na wierzch książki, tworzą jej okładkę – mówi Krzysztof Palka, kierownik Pracowni Introligatorskiej w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Jak przebiega proces tworzenia takich mar murków?

Bardzo prosto. Trzeba w kuwecie rozrobić metacelulozę, to jest taki klej wodny. Oczywiście ona musi mieć swoją odpowiednią gęstość, żeby farba, którą dajemy na wierzch, nie rozchodziła się za bardzo i później można nadać jakiś kształt i stworzyć obrazek, który później przeniesie się na papier. I w ten sposób właśnie powstaje marmurek.

Na jaki papier przenosi się te farby i w jaki sposób?

My używamy papier chłonny o gramaturze 100 g. Nazywa się papier flora. To jest właśnie taki chłonny papier 100 gramowy, w który bardzo dobrze się wchłonie obraz, który jest w kuwecie.

Kartka wylądowała już na farbach i co teraz?

Teraz trzeba wypłukać marmurek i wysuszyć. W zasadzie już jak jest suchy, to można go użyć do opraw książek.

Teraz tę kartkę, która wylądowała na farbach, polewa pan wodą. To raczej nie jest codzienna praktyka, bo wiemy, że papier z wodą nie za bardzo się lubi.

A właśnie, że papier lubi wodę, ale w tym wypadku jest za dużo po prostu farby na marmurku i trzeba tą farbę spłukać, żeby jej nie było za dużo.

Jak długo suszy się taki marmurek?

No dzisiejszych warunkach pogodowych będzie sechł długo, bo zazwyczaj wieszamy na zewnątrz. Dzisiaj pada deszcz i będzie sechł na suszarce trochę dłużej wewnątrz.

Jak wygląda takich gotowy Marmurek?

Gotowy po wyschnięciu marmurek wygląda dokładnie tak i on już później służy do opraw książek. Odpowiedni format trzeba dociąć do indywidualnie, do jakiejś tam książki. I efekt końcowy marmurka na książce wygląda tak.

Czyli można powiedzieć, że tak naprawdę każda książka, która ma na okładce marmurek jest unikatem.

Tak, bo marmurki są wykonywane ręcznie, niepowtarzalne. Nie zrobi się 2 takich samych, każdy jest jedyny w swoim rodzaju.

Ta metoda wykonywania marmurków to nie jedyna, jaką się tutaj praktykuje. Jak jeszcze tworzy się takie marmurki?

Wykonujemy także marmurki klajstrowe.

Jak się je tworzy?

A to bardzo proste jest, tylko trzeba zrobić klej, tak zwany klajster. Tylko najlepiej by był bez grudek. Do niego się daje barwnik. No w tym wypadku zielony czy tam oliwkowy i rozpuszcza się barwnik we wrzątku, następnie wylewa się do gotowego klajstru. Trzeba porządnie wymieszać i pędzlem nakładać na papier, a później dowolne kształty nadawać jakimiś przedmiotami, na przykład wałkiem, pędzlem, grzebieniem.

Na jakim etapie tworzenia książki marmurki trafiają na okładkę?

Trafiają na ostatnim etapie, ale wcześniej zanim marmurek będzie potrzebny, często z książką jest dużo pracy. Najczęściej trzeba ją rozebrać, zakonserwować papier, wykleić, uszyć i dopiero na końcu oprawić Marmurkiem – mówi Krzysztof Palka, kierownik Pracowni Introligatorskiej w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Te wszystkie rzeczy dzieją się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Dokładnie w Pracowni Introligatorskiej.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy