Marsjański sukces Politechniki Wrocławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kolejny sukces Politechniki Wrocławskiej. Tym razem grupa „Innspace” zdobyła aż dwie nagrody na międzynarodowym konkursie w Chinach.

Future Mars Life to międzynarodowy konkurs, który powstał, aby pomóc przygotować pierwszą chińska misję marsjańską. Grupa „Innspace” postanowiła wziąć w nim udział głównie ze względu na zamiłowanie do wyzwań kosmicznych. 

Z grupą „Innspace” zbieramy się przede wszystkim, żeby w ramach hobbystycznych zainteresowań i rozwijać dalsze pasje kosmiczne – mówi Magdalena Łabowska z grupy „Innspace”.

W ramach konkursu nadesłano ok. 3 tys. zgłoszeń przedstawiających wizje związane z możliwością przyszłego życia na Marsie. Z trzystu najlepszych prac wybrano zwycięzców, a wśród nich studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

Tytuł Złotego Zwycięzcy zdobył nasz projekt Ideacity, który bazuje na koncepcji miasta idealnego. Jeżeli chodzi o drugi projekt, który wysłaliśmy na konkurs Future Mars Life to projekt Dom, który bazuje na materiałach z pamięcią kształtu – mówi Magdalena Łabowska. 

Prace nad pierwszym projektem trwały pół roku, nad drugim około czterech miesięcy. Aby wziąć udział w takim przedsięwzięciu i zbudować coś, co będzie mogło funkcjonować na Marsie, potrzeba niemałej odwagi i dużej wiedzy.

Przede wszystkim trzeba mieć bardzo szeroką wiedzę na temat zagadnień związanych z fizyką, z wytrzymałością materiałów, z mechaniką. Oczywiście wiedza dotycząca astronomii, astrofizyki. To jest to wszystko, czego nauczamy na Politechnice Wrocławskiej – mówi prof. Jerzy Detyna.

Często gwarantem sukcesu jest dobrze opracowany plan i odpowiednia determinacja. Jedno i drugie było w zasięgu grupy „Innspace”.

Najpierw musimy sobie określić cel, o chcemy zrealizować, musimy przyjąć pewne założenia, przygotować koncepcję, czyli takie działania koncepcyjne, tych koncepcji może być oczywiście kilka. Następnie się te koncepcje według równych kryteriów waży, wybiera się koncepcję najbardziej optymalną z punktu widzenia kryteriów, które sobie na początku postawimy. No i następnie staramy się ten projekt ubrać w formę bardziej konstrukcyjną – mówi prof. Jerzy Detyna. 

Nagroda w konkursie Future Mars Life to nie pierwsza nagroda tego typu, która powędrowała w ręce studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Grupa „Innspace” nie zwalnia tempa i już zaczęła przygotowania do kolejnego konkursu.