Miejsce Przyjemne w Krupa Gallery

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Monika Konieczna zbiera poprzez swoją sztukę w miejsce przyjemne, a przy okazji przypomina o tym, że przyroda to bardzo ważny element naszego życia.

Locus Amoenus czyli miejsce przyjemne. Jest to topos literacki, który określa nasz taki idylliczny sposób życia z naturą, określa miejsce przyjemne, czyli miejsce w krainie idealnej, w którym znajduje się przyroda, drzewa, woda, trawa, jest bezpieczne schronienie dla człowieka i w ten sposób był określany renesansowy ogród Szolca, który znajdował się we Wrocławiu między ulicą Wierzbową a Placem Dominikańskim. Artystka, Monika Konieczna, która jest autorką obrazów inspirowała się właśnie historią tego ogrodu przy tworzeniu serii obrazów olejnych. Wystawa znajduje się w Galerii Krupa przy placu Jana Pawła II – mówi Anna Stec, kuratorka wystawy.

Koncepcja wystawy zrodziła się podczas moich podróży przez dzielnice Wrocławia. Zawsze byłam bardzo blisko natury, ale to co się stało wtedy, totalnie mnie zabrało, po prostu czułam się oszołomiona, jakoś zaczęłam bardziej zwracać na nią uwagę – mówi Monika Konieczna, artystka.

Przyroda wręcz dosłownie pochłonęła artystkę, ponieważ swoje miejsce pracy przeniosła w plener.

Szkice, które tutaj możemy zobaczyć, są z takich moich wypraw i to dosyć zabawne, ale kosztowało mnie to przekroczenie pewnej strefy komfortu – wyjście, zebranie tego warsztatu i stołeczka czy wszystkich słoików i farb. Zanurzyłam się w takim sensie, że byłam tam to było coś z fantastycznego świata. Ten platan jest dla mnie bardzo ważny. To takie metafizyczne doświadczenie, nie byłam od powierzchni zewnętrznej, tylko od środka zaczęłam doświadczać czy komunikować się z tymi drzewami – mówi Monika Konieczna, artystka.

Wystawa Locus Amoenus jest otwarta do 22 sierpnia można ją oglądać od środy do soboty w godzinach popołudniowych. Zapraszamy na stronę krupagallery.pl, tam są dokładne informacje, kiedy można zwiedzać wystawę. Wystawa znajduje się przy Bulwarze Staromiejskim, który został niedawno zrewitalizowany przy placu Jana Pawła II – mówi Anna Stec, kuratorka wystawy.

Wystawa powstała ze środków pochodzących ze Stypendium Miasta Wrocław.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy