Najbrzydsze żaby świata w zoo we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prawdopodobnie są najbrzydsze na świecie. We wrocławskim zoo możemy już oglądać żaby z jeziora Titicaca.

Żaby z jeziora Titicaca zostały przywiezione do wrocławskiego zoo ze Stanów Zjednoczonych. W stolicy Dolnego Śląska rok temu, na początku marca 2019 roku. 

Brzydkie i wyjątkowe – żaby z Titicaca mają we Wrocławiu specjale miejsce

Ze względu na to, że ten gatunek żab jest bardzo rzadki pod względem biologicznym, w ogrodzie zoologicznym stworzono dla nich specjalne, odizolowane pomieszczenie. Zainstalowano tam klimatyzację i chłodziarkę do wody oraz akwarium (z filtrem zewnętrznym), w którym zamieszkały zwierzęta. 

To jest endemit, który bardzo trudno byłoby zobaczyć w środowisku naturalnym. Jest to również bardzo ciekawa żaba, bo ze względu na niską zawartość tlenu w wodzie, w środowisku, z którego pochodzi, wytworzyła nadmiar skóry – mówi Joanna Kij z ZOO Wrocław.

Żaby, ze względu na swój nietypowy wygląd, często nazywane są najbrzydszymi na świecie. – Żyją w jeziorze Titicaca, w którym jest bardzo niska temperatura. Z tego powodu jest mniejsza zawartość tlenu w wodzie. Wygląd tych żab jest wynikiem przystosowania się do warunków, w jakich one żyją. Mają duże fałdy i przez to są uznawane za najbrzydsze. Czy to prawda? Trzeba to już ustalić we własnym zakresie – tłumaczy Tomasz Czerwonajcio, opiekun zwierząt w ZOO Wrocław.

Najbrzydsze i zagrożone przez… zabobony. Wrocławskie zoo pomaga ratować wyjątkowe żaby

Żaby z Titicaca należą do najszybciej wymierającej grupy zwierząt na świecie. Zagraża im zarówno zmiana klimatu, zanieczyszczenie powietrza, jak i rosnący odłów gadów z naturalnego środowiska.

– Przyczynił się do tego głównie człowiek. Poprzez zanieczyszczenie środowiska, konsumpcję żab – dodaje Tomasz Czerwonajcio

W Azji, Afryce, Ameryce Południowej zabobony mają się dobrze. Jeden z nich mówi o tym, że koktajl z żywej żaby bardzo dobrze wpływa na potencję – opowiada Joanna Kij.

Żaby w naturze mają więc niewielkie szanse na przetrwanie. Dzięki hodowlom zachowawczym w ogrodach zoologicznych istnieje możliwość przedłużenia tego gatunku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy