— Wspaniale jest wrócić ponieważ brakowało nam tego bezpośredniego kontaktu. Obserwując tutaj stanowiska studentów, kandydatów, pracowników — wszyscy z wielkim entuzjazmem, z pasją starają się przedstawić jak najpiękniej naszą uczelnię — mówi Agnieszka Pisula-Lewandowska — prodziekan ds. studenckich i sportu akademickiego AWF Wrocław
Uczelnia promuje nie tylko sport, ale i troskę o zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego, dzięki zdobytej wiedzy i kompetencjom, mogą w przyszłości realizować się zawodowo jako terapeuta zajęciowy w pracy z różnymi grupami społecznymi.
— To bardzo różne osoby: noworodki, ale i również dzieci, osoby starsze, osoby z zaburzeniami psychicznymi, osoby z niepełnosprawnością fizyczną oraz intelektualną. Pomagamy je usprawnić w codziennych aktywnościach związanych z dbaniem o siebie, edukacją i pracą, ale i czasem wolnym — tłumaczy Natalia Dowgiałło, studentka trzeciego roku Terapii Zajęciowej.
Jak podkreśla prorektor dr Agnieszka Pisula-Lewandowska priorytetem jest ciągły rozwój nie tylko studentów, ale i samej uczelni. A to oznacza dostosowanie się do aktualnych potrzeb na rynku pracy i przygotowanie studentów do działalności zawodowej. Trwająca od ponad roku wojna w Ukrainie przyczyniła się do utworzenia nowego kierunku jakim jest Bezpieczeństwo i Porządek publiczny.
— Pamiętajmy, że sport zrodził się poprzez działania, aktywność ruchową, która zmierzała do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Studenci będą poznawali zarówno sferę nauk o kulturze fizycznej, jak i nauk o bezpieczeństwie. Będzie się to schodziło w wymiarze praktycznym — mówi dr Robert Gwardyński, adiunkt Akademii Wychowania Fizycznego.
Nowy kierunek przeznaczony jest dla wszystkich osób, które uzyskały świadectwo ukończenia szkoły średniej. Jak zapewnia dr Robert Gwardyński, nie jest wymagana wcześniejsza znajomość tematyki bezpieczeństwa.
Studenci, którzy chcą aktywnie współtworzyć społeczność uczelnianą, zabierać głos i decydować w sprawach dotyczących uczelni mogą wstąpić do Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
— Człowiek naprawdę się rozwija będąc w samorządzie, w radzie. Jestem w komisji dotyczącej spraw promocji i wizerunku — robimy różne grafiki na nasze social media — opisuje Patryk Szczupider, radny Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
Tegoroczne drzwi otwarte na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego przyciągnęły wiele młodych osób, które już za klika miesięcy będą musiały podjąć decyzję o dalszym etapie swojej edukacji. Jedną z nich jest Julia z Olesna, której pasją jest gimnastyka artystyczna, lekkoatletyka i taniec współczesny.
— Chciałam studiować we Wrocławiu. Lubię to miasto. Wiem, że tu jest klub taneczny, w którym chcę tańczyć. Zależy mi na tym, żeby wszystko było w jednym miejscu; i studia i moje pasje. Widzę się jako fizjoterapeutka. Mam nadzieję, że podołam temu zadaniu i dostanę się na studia, że wszystko pójdzie po mojej myśli. Może uda mi się prowadzić zajęcia taneczne, bo już je zaczęłam. Łączyć taniec z fizjoterapią — to by było najlepsze — mówi tegoroczna maturzystka, Julia.
Co zrobić, aby wziąć udział w rekrutacji na Akademię Wychowania Fizycznego? Pierwszym krokiem jest założenie konta na stronie Internetowej Rejestracji Kandydatów Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i uzupełnienie danych osobowych w formularzu. Kandydaci nie muszą wpisywać wyników swoich egzaminów maturalnych.
— W momencie gdy kandydaci otrzymają wyniki matur my kilka dni później zamykamy system, pobieramy wyniki matur i na ich podstawie tworzymy listy rankingowe. Osoby zakwalifikowane składają papierowy komplet dokumentów. Osoby z listy rezerwowej czekają na ewentualne wolne miejsca. Rekrutacja odbywa się głównie na podstawie wyników matur. Na każdy kierunek możliwe jest uzyskanie dodatkowych punktów, tzw. „preferencyjnych” — tłumaczy Anna Olszańska, kierownik Biura Kariery i Rekrutacji AWF Wrocław.
Zainteresowani mogą wybierać spośród ośmiu kierunków oferowanych przez uczelnię. Są to: fizjoterapia, sport, kinezjologia, wychowanie fizyczne, kosmetologia, turystyka i rekreacja, terapia zajęciowa oraz bezpieczeństwo i porządek publiczny. Rekrutacja rusza 1 czerwca.