Noc Muzeów 2023 we Wrocławiu. Które miejsca można odwiedzić?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku Noc Muzeów we Wrocławiu odbędzie się w sobotę 20 maja. W ramach tego wydarzenia, swoją ofertę przygotowało aż 101 miejsc, które można będzie zwiedzić absolutnie za darmo. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo oprócz muzeów, można będzie także zwiedzić różne instytucje i centra kultury, wrocławskie tarasy widokowe oraz zobaczyć zabytkowe pojazdy, a nawet się nimi przejechać.

Taką największą atrakcją zawsze są te instytucje, które udostępniamy po raz pierwszy. W tym roku mamy taką perełkę, czyli Muzeum Medycyny Sądowej. To jest miejsce, które na co dzień nie jest dostępne dla szerszej publiczności i służy bardziej specjalistom z dziedziny medycyny, kryminalistyki. Panorama Racławicka również po raz pierwszy w tym roku zadebiutowała w Nocy Muzeów i będzie można za darmo wziąć udział w specjalnych seansach, takich trochę skróconych – mówi Maja Kowalska-Komar, Wydział Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów można będzie zwiedzić między innymi Centrum Historii Zajezdnia, Pawilon Czterech Kopuł, taras widokowy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Hydropolis, Odra Centrum, Ogród Botaniczny, Muzeum Militarne Fort Wrocław nr 9 oraz Stary Ratusz.

Mamy czołg i masy samochodów wojskowych. Oczywiście też nasze kazamaty, w których możemy pokazać nie tylko historię samego bunkra, ale również opowiadam o historii Festung Breslau, bo też niektórych szczegółów bardzo wielu wrocławian po prostu nie zna. Więc zapraszamy wszystkich na Noc Muzeów w Forcie Wrocław nr 9. Będzie na co popatrzeć i będzie głośno – mówi Maciej P. Puchała, muzeum militarne Fort Wrocław nr 9.

Zapraszamy do wszystkich naszych oddziałów, czyli do czterech siedzib w obrębie Starego Miasta. To jest Stary Ratusz, Pałac Królewski, Arsenał Miejski i Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Jeśli chodzi o wydarzenia specjalne, które przygotowaliśmy na Noc Muzeów, to przede wszystkim serdecznie zapraszamy z pociechami do Starego Ratusza, gdzie będziemy mieli okazję stworzyć dla państwa tutaj takie atelier teatralne – mówi Kamila Zakrzewska, Muzeum Miejskie Wrocławia.

Jak co roku, w imprezie bierze także udział Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, który wspólnie z Urzędem Miejskim Wrocławia organizuje specjalny transport do różnych muzeów i instytucji miejskich, które biorą udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Wrocławianie będą mogli skorzystać z 4 linii autobusowych i jednej tramwajowej, na których będą kursować zabytkowe pojazdy.

Takim centralnym punktem jest plac Teatralny przed Operą, czyli tam, gdzie jest przystanek tramwajów zabytkowych. Tam co około pół godziny będą odjeżdżać pojazdy w różnych kierunkach, między innymi do Centrum Historii Zajezdnia, do fortu na Polanowicach czy na Dąbie – mówi dr Tomasz Sielicki, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego.

Będziemy mieli okazję przejechać się między innymi tramwajem typu N, czyli przedstawicielem pierwszej powojennej polskiej produkcji.

Tramwaj pierwotnie jeździł po Warszawie od roku 1949, a od 1967 roku jeździł po Wrocławiu. Jest świeżo po lakierowaniu, odnowiliśmy mu powłokę malarską. Jest teraz kremowo-błękitny, tak jak w latach 70-tych, bo do takiego stanu przywróciliśmy jego wygląd. Możemy na nim również zobaczyć już historyczny dwupolowy herb Wrocławia, który wówczas obowiązywał. Tak że jest to taka świeżynka. Zachęcamy serdecznie, żeby zobaczyć ją na własne oczy – mówi dr Tomasz Sielicki.

Z przejażdżek można będzie skorzystać za darmo. Pojazdy będą kursowały od godziny 16.00 do godziny 23.00. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na fanpage’u Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Z kolei cały program wydarzeń wrocławskiej Nocy Muzeów jest dostępny w „Niezbędniku kulturalnym” oraz na stronie www. wroclaw.pl.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy