Nowe mosty Chrobrego. Co się dzieje na placu budowy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Budowa nowych mostów Chrobrego we Wrocławiu wystartowała w lutym tego roku. Sprawdziliśmy, na jakim są teraz etapie prace na placu budowy. Obecnie widać już konstrukcję nowych mostów. Przypomnijmy, że będą to dwa mosty. Jeden o długości ponad 153 m, a drugi z kolei ponad 70 m. Zakończenie tej inwestycji jest planowane na 2023 rok.

Trwają bardzo intensywne prace przy budowie podpór. W drugiej części lipca rozpoczniemy montaż tego krótszego mostu – północnego. Aby móc go wykonać, w tej chwili kończone są prace przy podporach pod tym mostem. Równolegle też są prowadzone prace pod tym dłuższym mostem – mostem południowym – mówi Mariusz Konecki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Podpory, które już powstały widać gołym okiem, bo mają 11 metrów wysokości. Zgodnie z harmonogramem montaż dłuższego – południowego mostu odbędzie się na przełomie sierpnia i września bieżącego roku.

Olbrzymia inwestycja, która jest w realizacji. Wrocławianie na co dzień podróżujący po dawnych mostach Chrobrego ulicą Mydlaną albo ogólnie w tamtej okolicy nawet rowerem po wałach, mogą widzieć, jak wygląda ten gigantyczny plac budowy, codzienny koncert koparek i i tą moc wykonawcy na budowie, ponieważ jednostki ludzkie codziennie są tam zaangażowane, w te skomplikowane, trudne prace inżynierskie. Warto podkreślić, to co dzisiaj jest robione – to jest podstawa całego mostu. Przez kolejne dziesiątki, a nawet setki lat będzie opierał się na tym, co dzisiaj budujemy – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Nowe przeprawy zostaną wybudowane wraz z torowiskiem i będą częścią nowej trasy autobusowo-tramwajowej na Swojczyce.

Jesteśmy w trakcie projektowania tramwaju na Swojczyce. Stąd też te nowe przeprawy to niezbędny element całości. Warto zaznaczyć, że będzie on już wyposażony w infrastrukturę niezbędną do tego, aby ten tramwaj mógł pojechać dalej – mówi Bartosz Nowak.

Nowe mosty Chrobrego zostały zaprojektowane z myślą o mieszkańcach, dlatego zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i komunikacji miejskiej oraz rowerzyści i piesi, będą mogli wygodnie poruszać się na tym odcinku. 

Ten most będzie nawiązywał w swojej architekturze do dawnego, mówimy tutaj o tych łukach, ale ta forma będzie nowoczesna. Dodatkowo w nocy iluminacja świetlna będzie nadawała klimatu całej tej przestrzeni. Nie zabraknie też elementów wrocławskich, mówimy tu o logotypach. Wszystko po to, aby ta przeprawa wpisywała się w tą funkcjonującą dzisiaj przestrzeń – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Decyzja odnośnie do starych mostów Chrobrego będzie musiała zapaść na przełomie tego roku, na początku przyszłego. Na pewno będą musiały być wyłączone z eksploatacji, wtedy, kiedy uruchomimy nowe mosty. To są decyzje, które będą zapadały na podstawie aktualnie prowadzonych analiz. Myślę, że w połowie przyszłego roku te decyzje będą już znane – mówi Mariusz Konecki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Koszt budowy nowych Mostów Chrobrego to blisko 70 mln zł.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy