Oddaj odpady problemowe do SZOP-a. Dostępny harmonogram na 2024 rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jeśli mamy w domu zużyte świetlówki, żarówki, baterie, akumulatory, mały sprzęt elektryczny i elektroniczny i nie wiemy, co mamy z tym zrobić, to możemy to oddać do tak zwanego SZOP-a. Jest to bus, który pojawia się dwa razy w miesiącu w różnych częściach Wrocławia i bezpłatnie odbiera tego typu odpady. Można go spotkać na Śródmieściu, Starym Mieście, Fabrycznej, na Krzykach i Psim Polu.

Do SZOP-a możemy również oddać różnego rodzaju środki chemiczne.

Czyli na przykład oleje silnikowe, oleje jadalne, środki ochrony roślin – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław.

Harmonogram zbiórki odpadów na 2024 rok jest już dostępny na stronie ekosystem.wroc.pl. Na tejże stronie sprawdzimy miejsca postoju mobilnej zbiórki kłopotliwych odpadów. 

Ułatwi nam to gospodarkę odpadami na co dzień. Wiemy, że po prostu to, co wytwarzamy będzie od nas odbierane. Z drugiej strony oczywiście musimy mieć na względzie to, że powinniśmy tych odpadów wytwarzać jednak, mimo wszystko, jak najmniej, bo to jest właśnie ta świadomość ekologiczna. Ale wiadomo, każda poprawa systemu gospodarki odpadami działa na naszą korzyść, więc powinniśmy doceniać, że takie rzeczy oczywiście się dzieją w kontekście środowiska – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska PWr.

Wrocławianie chętnie korzystają z takiego rozwiązania. Tylko w listopadzie 2023 roku mieszkańcy oddali w ten sposób prawie 8 ton problemowych odpadów. Do SZOP-a jednak nie można oddać rzeczy wielkogabarytowych. Te z kolei możemy przywieźć do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów, czyli do tak zwanych PSZOK-ów. We Wrocławiu mamy dwa takie punkty: przy ulicy Michalczyka 9 i przy ul. Janowskiej 51.

Dzięki temu mogę sobie zapakować i przywieźć. Kilkakrotnie korzystałem w ramach różnych remontów – mówi mieszkaniec Wrocławia.

Tutaj właśnie możemy przywieźć swoje odpady za darmo, odpowiednio posegregowane i mamy pewność, że z nimi dalej stanie się to, co powinno, czyli po prostu zostaną przekazane do recyklingu. Każdy z nas z takiego miejsca powinien korzystać, bo wiadomo, nie mamy dostępności w naszych pojemnikach pod domem wszystkiego, nie zawsze mamy możliwość wyrzucenia tych odpadów odpowiednio. Tutaj na PSZOK-u zawsze te odpady zostaną przyjęte i mamy pewność, że dalej trafią tam, gdzie powinny – mówi dr Weronika Urbańska, Wydział Inżynierii Środowiska PWr.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy