Olbrzymia spalarnia pod Wrocławiem? Mieszkańcy mówią stop inwestycji

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Pod Wrocławiem ma powstać olbrzymia spalarnia śmieci, czy jak zaznacza firma Fortum elektrociepłownia wykorzystująca paliwo z odpadów? Mieszkańcy sprzeciwiają się tej inwestycji.

– Nie wiem, czy możemy to nazwać elektrociepłownią. Mówimy raczej o termicznej utylizacji odpadów, albo krócej ujmując, spalarni odpadów komunalnych – mówi Radosław Gawlik, stowarzyszenie Eko-Unia, ekolog.

Instalacja Fortum miałaby powstać pod Wrocławiem, na terenie gminy Wisznia Mała u zbiegu dróg S8 i DK98 i spalać nawet 200 tysięcy ton odpadów rocznie.

– Obecnie jesteśmy na etapie ogłoszenia rozważanej lokalizacji. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji inwestycyjnej. Do tego musimy przejść całą ścieżkę prawną – potrzebujemy zezwoleń, pozwoleń. Musimy również odbyć dialog społeczny – podkreśla Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

– Złożyliśmy raport oddziaływania na środowisko. Dokonaliśmy już pewnych działań. Przed raportem przeprowadziliśmy ocenę wielowariantową różnych lokalizacji i wybraliśmy najlepszą – zaznacza Piotr Górnik, dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum.

Dla mieszkańców Pawłowic, podwrocławskiego Ramiszowa, a także gmin Wisznia Mała i Długołęka informacja o budowie spalarni była gromem z jasnego nieba, o wszystkim dowiedzieli się z mediów.

– Po co najmniej półtorej roku inwestor po cichu, nie informując nikogo, rzeczywiście prowadzi tę inwestycję. Zostało to zwieńczone złożeniem w gminie Wisznia Mała wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Inwestor teraz próbuje udawać, że prowadzi konsultacje – mówi mec. Marcin Gruszko, radca prawny, stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów.

– Zdziwiliśmy się, że w jakiś dziwny sposób, nie informując ludzi, wójt doprowadził do zmiany miejscowego planu zagospodarowania – dodaje Jerzy Drozd, stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Wisznia Mała – Integracja.

Lokalizacja inwestycji, którą firma Fortum uważa za wymarzoną znajduje się w bliskiej odległości od domów mieszkalnych.

– Ta lokalizacja jest z dala od siedzib ludzkich. Jesteśmy w rozwidleniu dwóch dróg, oddziela nas też linia kolejowa – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

– Posesja od strony Ramiszowa – to jest około 500 metrów. Natomiast od Ramiszowa przy lesie (wieś jest podzielona na dwie części) jest 100 metrów od działek budowlanych, które prawdopodobnie w najbliższym czasie znajdą, bądź już znalazły nabywców – zaznacza Monika Szczepaniak, sołtyska Ramiszowa.

Działki w podwrocławskim Ramiszowie cały czas są sukcesywnie sprzedawane. Co ważne w raporcie oddziaływania na środowisko inwestycji znajduje się informacja, iż inne typy odpadów (oprócz RDF) mogą stanowić od 0 do 50% całego strumienia wsadu. Co to oznacza?

– Paliwo już odzyskane, przygotowane z odpadów – to RDF. Oprócz niego można dołożyć do 50 procent innych odpadów, zmieszać i spalić. Cały problem ze spalarniami odpadów jest taki, że ten strumień odpadów jest bardzo różny – mówi Radosław Gawlik, stowarzyszenie Eko-Unia, ekolog.

– Przemilcza się całą listę różnych składników, materiałów, które również mogą być spalane – i to nawet w 50 procentach. Cóż my tam znajdujemy? – Błony fotograficzne, szlam, a nawet gumę – zaznacza Ewa Rozkosz, stowarzyszenie Nasze Pawłowice i Ramiszów.

Firma Fortum podkreśla, że będzie prowadziła dialog społeczny i konsultacje dotyczące tej inwestycji. Ile jest warte życie i zdrowie mieszkańców?

– Chodzi o pieniądze dotacyjne. Gdyby inwestor miał za swoje pieniądze to wszystko postawić, to podejrzewam, że nie byłoby takiej determinacji. On ma obiecane pieniądze z Narodowego Funduszu. Nie wiem w jakiej skali – 50 czy 70 procent, bo nasz rząd wymyślił, że w taki sposób trzeba rozwiązywać kwestie odpadów. Jest problem. Nie umiemy segregować tych odpadów, nie wprowadziliśmy dyrektyw z UE. Dlatego chcemy po prostu spalić ten problem – mówi Radosław Gawlik, stowarzyszenie Eko-Unia, ekolog.

Mieszkańcy są pewni, że w perspektywie będzie to miejsce spalania odpadów z całej Europy. Do sprawy powrócimy.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy