Pacjent w stanie krytycznym. Polska geriatria

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia koronawirusa wprowadziła w medycynie prawdziwy stan wojny, przez który wiele dziedzin zeszło na drugi plan. Jedną z nich jest geriatria.

– Stan geriatrii w Polsce w porównaniu do innych krajów jest dramatyczny. Wynika to przede wszystkim z niedoboru kadry lekarskiej i pielęgniarskiej – mówi dr n. med. Zbigniew Machaj, Dolnośląski Konsultant ds. Geriatrii.  

Brakuje nie tylko kadry, ale też poradni geriatrycznych i łóżek, które są konieczne do zapewnienia prawidłowej opieki stacjonarnej. Wszystko to sprawia, że Polska nie najlepiej wygląda na tle innych krajów. 

– Mamy co najmniej kilkanaście razy mniej łóżek geriatrycznych niż w takich krajach jak Dania, Holandia czy Czechy – mówi dr n. med. Zbigniew Machaj.

– Ja myślę, że przyczyna tych zaniedbań tkwi w tym, że za mało znamy biologicznych podstaw starzenia się. Zazwyczaj określamy jednostkę chorobową. To są już zjawiska biologiczne. Uciekamy od procesów starzenia się – mówi Henryk Pawlak z Kliniki Masażu Medycznego. 

Pacjenci geriatryczni to zazwyczaj osoby z tak zwaną wielochorobowością, czyli takie, które cierpią na więcej niż jedno schorzenie. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca koszty leczenia tylko jednej jednostki chorobowe, a pandemia nie pomaga. 

– Wspieranie powinno być jakimś systemem dostarczania wiadomości, ale takich, które są osiągnięciami danego okresu, w którym będziemy mówić o geriatrii – mówi Henryk Pawlak. 

– Wielu pacjentów starszych rezygnuje z opieki, boi się przyjść do ośrodka, w którym mogliby uzyskać pomoc, bojąc się zakażenia koronawirusem – mówi dr n. med. Zbigniew Machaj.

Z powodu pandemii trzy na pięć oddziałów geriatrycznych na Dolnym Śląsku zostały przekształcone na oddziały covidowe, co pogorszyło tylko i tak już złą sytuację osób starszych.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy