Rozwiązania dotyczą zapalnych miejsc na południu Wrocławia, gdzie obecnie komunikacja miejska nie jest alternatywą dla aut, bo autobusy też stoją w korkach. Sytuację poprawić ma m.in. trasa autobusowo-tramwajowa na Jagodno, która ma być gotowa w 2025 roku.
- – Szacujemy, że obecny dojazd do centrum w ciągu ulicy Grota-Roweckiego, który zajmuje 30-40-50 minut, czasem i ponad godzinę, mógłby się skrócić o dobre 20 minut z uwagi na wydzielony korytarz autobusowy w ciągu ulicy Buforowej, czyli z obecnych 50 minut, moglibyśmy zejść, pomimo znacznego wydłużenia odległości, to czas tej realizacji tej podróży transportem zbiorowym mógłby się skrócić do około 30 minut – mówi Mateusz Kurnuk, firma konsultacyjna VIA VISTULA.
- – Nie ma jednego złotego rozwiązania. Trzeba podejść do tego kompleksowo z pakietem rozwiązań i przedyskutować go z mieszkańcami, żeby zaproponować takie rozwiązanie, które wszystkim będzie pasowało i będzie najkorzystniejsze dla mieszkańców – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności.
Do tego remont ulicy Pawiej i budowa fragmentu Promenady Krzyckiej, drogi rowerowe w ciągu ulicy Ołtaszyńskiej i od ulicy Spiskiej do Orawskiej, budowa trasy tramwajowej do szpitala przy Borowskiej to pomysły, które już teraz są w trakcie realizacji lub projektowania. Oprócz tego przygotowano nowe rozwiązania.
- – Budowa łącznika między uliczką Iwaszkiewicza a ulicą Kajdasza mogłaby być możliwa w projektowaniu już w 2025 roku, natomiast jej budowa do 2027 roku. Równocześnie budowa zatoki postojowej przy ulicy Grota-Roweckiego to rok 2025. Uruchomienie dodatkowych połączeń autobusowych – wynikałoby to oczywiście z budowy tego łącznika, czyli mówimy tutaj o roku 2027. Także przebudowa ronda Ojca Pio, podobnie, projekt 2025, budowa 2027 oraz korekta skrzyżowania w podobnym przedziale czasowym 2025 to projektowanie, a budowa 2026 rok – mówi Mateusz Kurnuk, firma konsultacyjna VIA VISTULA.
To propozycje rozwiązań w pierwszym etapie.
– Tu nic nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone. To jest pakiet propozycji, które nasi eksperci przygotowali i które teraz czas z państwem przedyskutować. Szykujemy już spotkania konsultacyjne. Pierwsze powinno się odbyć zaraz po majówce. Chcemy je zorganizować w taki sposób, żeby państwu było wygodnie i żebyśmy mogli wspólnie z naszymi ekspertami spotkać się i wszystkie te tematy przedyskutować, wyjaśnić różne wątpliwości, pytania – mówi Monika Kozłowska-Święconek, dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności.