Przez 60 lat spoczywały w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, by powrócić na swoje miejsce - do Opactwa Cysterskiego w Lubiążu. Aplikacje z płyt nagrobnych Piastów Śląskich trafiły z powrotem do kościoła Najświętszej Marii Panny.
– To przykłady na prawdziwy kunszt sztuki nagrobnej – podkreśla Magdalena Moskal z Fundacji Lubiąż. Nic dziwnego, bo płyty wykonane są zarówno z piaskowca, jak i z brązu. I właśnie te metalowe elementy zostały w latach 60 rozkradzione. Część z nich jednak udało się zabezpieczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
– Po 60 latach udało się je nam odzyskać – dodaje Magdalena Moskal. Płyty nagrobne Piastów Śląskich można podziwiać w koście NMP. ALe to nie wszystko, bo właśnie odnalazła się kolejna taka, tym razem rycerska. – W tym roku postaramy się ją wmontować na jej pierwotne miejsce – informuje Magdalena Moskal. Więcej w materiale powyżej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu echo24.tv. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz