Aktualności

Zamknij

Piastowskie płyty nagrobne znów kompletne. Aplikacje z brązu wróciły do Lubiąża

Nadia Szagdaj Nadia Szagdaj 15:43, 23.06.2026 Aktualizacja: 15:45, 23.06.2026
Skomentuj Piastowskie płyty nagrobne znów kompletne. Aplikacje z brązu wróciły

Przez 60 lat spoczywały w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, by powrócić na swoje miejsce - do Opactwa Cysterskiego w Lubiążu. Aplikacje z płyt nagrobnych Piastów Śląskich trafiły z powrotem do kościoła Najświętszej Marii Panny.

– To przykłady na prawdziwy kunszt sztuki nagrobnej – podkreśla Magdalena Moskal z Fundacji Lubiąż. Nic dziwnego, bo płyty wykonane są zarówno z piaskowca, jak i z brązu. I właśnie te metalowe elementy zostały w latach 60 rozkradzione. Część z nich jednak udało się zabezpieczyć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

– Po 60 latach udało się je nam odzyskać – dodaje Magdalena Moskal. Płyty nagrobne Piastów Śląskich można podziwiać w koście NMP. ALe to nie wszystko, bo właśnie odnalazła się kolejna taka, tym razem rycerska. – W tym roku postaramy się ją wmontować na jej pierwotne miejsce – informuje Magdalena Moskal. Więcej w materiale powyżej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu echo24.tv. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%