W upały zadbajmy o zwierzęta. Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Ministerstwo klimatu i środowiska przypominają, że zarówno domowi pupile, jak i dzikie zwierzęta podobnie jak ludzie, źle znoszą wysokie temperatury. Jak więc ułatwić im przetrwanie upałów?
Przede wszystkim, należy zapewnić dostęp do świeżej wody. Zarówno zwierzęta domowe, jak i te dziko żyjące powinny mieć możliwość ugaszenia pragnienia czy schronienia się w cieniu. Nie przetrzymujmy zwierząt na nasłonecznionych przestrzeniach bez dostępu do miejsca schronienia. Właściciele domów czy mieszkań mogą, o ile to możliwe pozostawić na zewnątrz miskę lub talerzyk z wodą, który zapewni dostęp do niej np. ptakom.
Z domowymi psami warto wyjść wtedy, gdy temperatura nie jest jeszcze męcząca - rano i późniejszym wieczorem. Spacer w środku dnia powinien być nieco krótszy. Warto pamiętać, że psie i kocie łapy ulegają oparzenim na rozgrzanych przestrzeniach - chodnikach czy asfalcie.
Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać zwierząt w zamkniętych, rozgrzanych samochodach. Wnętrze auta potrafi nagrzać się do temperatury sauny i już po kilku minutach powietrze osiąga w nim temperaturę nawet 60 stopni Celsjusza. Pozostawianie zwierzęcia w takich warunkach (nawet na krótką chwilę) jest traktowane jak znęcanie się. Grozi za nie dwa lata pozbawienia wolności.
Jeśli już zaś widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie, reagujmy. O ile nie uda się nam namierzyć właściciela pojazdu, należy skontaktować się ze służbami pod numerem 112. Dyżurny podpowie nam co robić dalej, szczególnie jeśli konieczne będzie wybicie szyby. W takich przypadkach liczy się bowiem czas, którego zazwyczaj nie ma zbyt wiele.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu echo24.tv. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz