Połączyła wschód i południe Wrocławia. Aleja Wielkiej Wyspy gotowa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Most Wilczy Kąt i Most Olimpijski, ponad 3,5 km nowej drogi - to wszystko powstało w ramach budowy Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu. Ta inwestycja została już prawie zakończona. Ruch samochodowy i autobusowy zostanie tutaj wprowadzony w nocy z 22 na 23 grudnia. Cała inwestycja powstała w niespełna 3 lata.

Trasa, która zapewni bardzo szybkie połączenie pomiędzy wschodnimi a południowymi osiedlami naszego miasta, bez zaangażowania centrum miasta i to jest najważniejsze – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Aleja Wielkiej Wyspy połączyła Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. Na trasie pojawiło się 17 nowych przystanków, ponad 10 km dróg rowerowych i ponad 13 km ciągów pieszych. 

Dzisiaj mamy ponad 3,5 km pięknej drogi, z ponad kilometrem obiektów inżynierskich, dwa duże mosty. Most przez Oławę – Wilczy Kąt i most przez Odrę – Olimpijski o długości ponad 700 m. Oprócz tego jeszcze wiadukt nad ul. Wilczą, Biegasa oraz wiadukt w ciągu ul. Wittiga dla pieszych i rowerzystów – mówi Piotr Bujnowski, Wrocławskie Inwestycje sp. z o.o.

Bardzo malownicza trasa, prowadząca do wrocławskiego zoo, do wrocławskiej Hali Stulecia. Więc myślę, że nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów odwiedzających Wrocław to będzie ważne połączenie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Jest to największa inwestycja w historii powojennego Wrocławia, a koncepcja tej trasy powstała jeszcze za czasów dawnego Breslau.

Ostateczny kształt tej drogi został nadany w momencie, kiedy w 2011 roku zapadła decyzja, że obwodnice autostradowe miast będą bezpłatne. Wtedy ostatecznie ustalono, że będzie to droga jednojezdniowa, dla aut osobowych i komunikacji miejskiej. Pozyskanie decyzji środowiskowej trwało od 2012 roku do 2016. W 2018 roku udało się podpisać umowę na budowę tej drogi, w trybie zaprojektuj i buduj. Na jesieni 2020 roku udało się uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności – mówi Piotr Bujnowski, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje sp. z o.o.

Budowa całej trasy nie należała do najłatwiejszych zadań. Największe wyzwania były związane z przebudową skrzyżowań i budową przeprawy nad Odrą.

Jest to nowa technologia stwarzająca jeszcze dzisiaj wiele problemów, bardzo dużo osób zaangażowanych w ten proces, ale się udało połączyć ten most na środku Odry. Więc jest sukces – mówi Tomasz Czajka, z-ca dyrektora kontraktu, Banimex Sp. z o.o.

Cała trasa jest już przejezdna, ale wykonawca pozostanie na budowie jeszcze do połowy 2024 roku.

Aktualne prace, które zostały nam na te 6 miesięcy, to dokończenie przebudowy ul. Międzyrzeckiej pod obiektem mostowym na Odrze, zakończenie przebudowy skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Paderewskiego oraz drobne prace brukarskie w obrębie całej inwestycji. Planujemy również w najbliższym czasie podłączenie całej sygnalizacji do systemu ITS – mówi Tomasz Czajka, z-ca dyrektora kontraktu, Banimex Sp. z o.o.

Już od soboty 23 grudnia pojadą tędy autobusy linii 143, która zostanie przedłużona z Tarnogaju na pętlę na Sępolnie. Oczywiście miasto będzie także brało pod uwagę w perspektywie rozszerzenie tutaj kolejnych linii. Potencjalnie trwają rozmowy z radami osiedli na ten temat, ale to jest jeszcze melodia przyszłości, tak jak zresztą pan prezydent o tym wspominał, że jest to też kwestia taboru – mówi Krzysztof Świercz, Wrocławskie Inwestycje sp. z o.o.

Budowa Alei Wielkiej Wyspy we Wrocławiu jest finansowana z budżetu miasta, a jej koszt to ponad 220 mln zł.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy