Powiat wrocławski po raz trzeci najlepiej zarządzanym powiatem w Polsce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Powiat wrocławski po raz trzeci z rzędu został wybrany najlepiej zarządzanym powiatem w Polsce w rankingu finansowym Samorządu Terytorialnego w 2021 roku. Jak podkreśla starosta Roman Potocki, to ogromny sukces, ale i wyzwanie, bo do tej pory nie udało się to żadnej jednostce samorządowej.

Oczywiście historyczna chwila – po raz trzeci na Europejskim Kongresie Samorządowym w Mikołajkach, powiat wrocławski został wybrany najlepiej zarządzanym powiatem w Polsce. Jest to tym bardziej cenna nagroda, że powiatów w Polsce jest ponad 380. W związku z tym, być po raz trzeci najlepiej zarządzanym powiatem jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie i ważna nagroda – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Za sukcesem powiatu wrocławskiego stoi kilka elementów – to przede wszystkim lokalizacja i bliskość Wrocławia, a co za tym idzie dostęp do lotniska, dobrze skomunikowana sieć dróg na terenie całego województwa oraz wykształcona kadra wychodząca ze środowiska akademickiego.

Po pierwsze, ważnym elementem tej nagrody są współpracownicy. Tu zawsze dziękuję zarządowi, radzie powiatu wrocławskiego, wszystkim współpracownikom, którzy przyczyniają się do tego sukcesu. Uniwersytet i Politechnika powodują, że przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować na terenie powiatu wrocławskiego, biorą ten element jako jeden z ważniejszych elementów pod uwagę – zaznacza Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Z jednej strony cieszy, a z drugiej jeszcze bardziej motywuje do tej stabilnej pracy. Oczywiście wykorzystujemy wszystkie nasze geograficzne i gospodarcze możliwości i to cieszy, ponieważ przyrost mieszkańców i przedsiębiorców jest ogromny. Ten potencjał przy współpracy z miastem Wrocław procentuje dla dobra wszystkich – mówi Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.

Rozległość terenu powiatu wrocławskiego powoduje, że stajemy się bardzo atrakcyjnym powiatem. Co za tym idzie, gminy powiatu wrocławskiego są też bardzo dobrze postrzegane w kraju. Słyszałem bardzo ciekawe głosy od ważnych osób z rządu, którzy mówili: Ile razy możecie wygrywać? Trzeba zmienić regulamin, bo nie może być tak, że cały czas powiat wrocławski jest liderem – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Ranking tworzony jest na podstawie sprawozdań, które przygotowują samorządy. Ocenia kondycję finansową poszczególnych jednostek – jak podkreśla dr Małgorzata Gałecka, która jest koordynatorem merytorycznym, pod uwagę branych jest 7 czynników, m. in. dochodów lub wydatków inwestycyjnych.

Takie rankingi są bardzo istotne, ponieważ przede wszystkim ukazują kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. Oceniają funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. W tym akurat rankingu finansowym – trzeba sobie jasno powiedzieć, że tam nie ma ujętych elementów jakościowych – są tylko i wyłącznie dane finansowe. Tak naprawdę ranking skierowany jest do wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. W tym przede wszystkim do samorządów, ale także przedsiębiorców i nas obywateli – podsumowuje dr Małgorzata Gałecka, Katedra Finansów UE we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy