– Oczywiście historyczna chwila – po raz trzeci na Europejskim Kongresie Samorządowym w Mikołajkach, powiat wrocławski został wybrany najlepiej zarządzanym powiatem w Polsce. Jest to tym bardziej cenna nagroda, że powiatów w Polsce jest ponad 380. W związku z tym, być po raz trzeci najlepiej zarządzanym powiatem jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie i ważna nagroda – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
Za sukcesem powiatu wrocławskiego stoi kilka elementów – to przede wszystkim lokalizacja i bliskość Wrocławia, a co za tym idzie dostęp do lotniska, dobrze skomunikowana sieć dróg na terenie całego województwa oraz wykształcona kadra wychodząca ze środowiska akademickiego.
– Po pierwsze, ważnym elementem tej nagrody są współpracownicy. Tu zawsze dziękuję zarządowi, radzie powiatu wrocławskiego, wszystkim współpracownikom, którzy przyczyniają się do tego sukcesu. Uniwersytet i Politechnika powodują, że przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować na terenie powiatu wrocławskiego, biorą ten element jako jeden z ważniejszych elementów pod uwagę – zaznacza Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
– Z jednej strony cieszy, a z drugiej jeszcze bardziej motywuje do tej stabilnej pracy. Oczywiście wykorzystujemy wszystkie nasze geograficzne i gospodarcze możliwości i to cieszy, ponieważ przyrost mieszkańców i przedsiębiorców jest ogromny. Ten potencjał przy współpracy z miastem Wrocław procentuje dla dobra wszystkich – mówi Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.
– Rozległość terenu powiatu wrocławskiego powoduje, że stajemy się bardzo atrakcyjnym powiatem. Co za tym idzie, gminy powiatu wrocławskiego są też bardzo dobrze postrzegane w kraju. Słyszałem bardzo ciekawe głosy od ważnych osób z rządu, którzy mówili: Ile razy możecie wygrywać? Trzeba zmienić regulamin, bo nie może być tak, że cały czas powiat wrocławski jest liderem – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
Ranking tworzony jest na podstawie sprawozdań, które przygotowują samorządy. Ocenia kondycję finansową poszczególnych jednostek – jak podkreśla dr Małgorzata Gałecka, która jest koordynatorem merytorycznym, pod uwagę branych jest 7 czynników, m. in. dochodów lub wydatków inwestycyjnych.
– Takie rankingi są bardzo istotne, ponieważ przede wszystkim ukazują kondycję finansową jednostek samorządu terytorialnego. Oceniają funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. W tym akurat rankingu finansowym – trzeba sobie jasno powiedzieć, że tam nie ma ujętych elementów jakościowych – są tylko i wyłącznie dane finansowe. Tak naprawdę ranking skierowany jest do wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. W tym przede wszystkim do samorządów, ale także przedsiębiorców i nas obywateli – podsumowuje dr Małgorzata Gałecka, Katedra Finansów UE we Wrocławiu.