„Przebadaj dziecko z AWF”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centralnym Laboratorium Badawczym Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu dzieci w wieku od 7 do 14 lat mogą wziąć udział w projekcie „Przebadaj dziecko z AWF”. Takie badania można zrobić w poniedziałki w godzinach popołudniowych, ale należy wcześniej się zapisać.

W tym wieku dzieci przechodzą silny skok wzrostu fizycznego i warto na tym etapie kontrolować budowę, parametry i postawę ciała. Pomiary obejmują szczegółowe badania antropologiczne z analizą składu ciała, badanie podometryczne, trójwymiarową analizę krzywizn kręgosłupa i budowy ciała, jak również badanie spirometryczne – mówi Ewa Derwich, koordynatorka projektu „Przebadaj dziecko z AWF”.

Wszystkie pomiary są bezinwazyjne i są wykonywane przez specjalistów poszczególnych pracowni Centralnego Laboratorium Badawczego AWF Wrocław.

Kiedy dzieci są w wieku szkolnym, to jest ten moment największego wzrostu. Jest to również ten czas, kiedy dziecko jest najbardziej plastyczne. Właśnie w tym momencie najbardziej ważne jest, żeby zapobiegać wadom postawy, które potem niewyłapane, powodują ogromne dolegliwości u osób dorosłych – mówi Elżbieta Jackowska, fizjoterapeuta, „Przebadaj dziecko z AWF”.

O projekcie dowiedziałam się ze szkoły i stwierdziłam, że fajna inicjatywa ze strony AWF-u. Warto zadbać o profilaktykę dzieci. Niestety na NFZ trochę długie kolejki są, więc jeżeli mogę kompleksowo sprawdzić wszystko w jednym miejscu, to chętnie z tego korzystam – mówi Anna Lisowska, mama Marysi.

Mieliśmy różne pomiary. Nie ma czego się bać, bo było naprawdę fajnie. Pani nam tłumaczyła, że będą cztery bazy. Pierwsza baza będzie taka, że stajemy przy miarce i pani nas mierzy trzy razy. Potem była druga baza, gdzie musieliśmy stać przez chwilę nieruchomo – mówi Marysia, uczestniczka badań w ramach projektu „Przebadaj dziecko z AWF”.

Było super. Musiałam po prostu stać w jednym miejscu i oddychać nieruchomo. Było jeszcze, że pani musiała nam zmierzyć, ile mamy tłuszczu, wody itd – mówi Marysia, uczestniczka badań w ramach projektu „Przebadaj dziecko z AWF”.

Rodzic otrzymuje komplet wyników z tych badań. Jeśli coś budzi jego niepokój, czy nie rozumie tych wyników, może zawsze skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą na naszej uczelni. Na naszej stronie AWF-u również jest informacja, którą mogą państwo znaleźć pod hasłem „Przebadaj dziecko z AWF”. Rejestracja jest telefoniczna lub mailowa – mówi Ewa Derwich, koordynatorka projektu „Przebadaj dziecko z AWF”.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy