Przejazd techniczny trasą przez Popowice. Otwarcie w maju

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trasa tramwajowa na Popowice coraz bliżej. Już odbył się oficjalny przejazd techniczny nową trasą. Przypomnijmy, że będzie ona liczyła ponad 4,5 km. Mieszkańcy będą mogli z niej korzystać w połowie maja.

Przekonaliśmy się podczas tego przejazdu technicznego, że wszystko działa. Po czterech latach oddajemy jedną z dwóch największych inwestycji transportowych w historii powojennego Wrocławia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na całej trasie powstało 9 par nowych przystanków tramwajowych i tramwajowo-autobusowych. Pojadą tędy dwie nowe linię tramwajowe nr 18 i 19.

To, co jest najważniejsze – w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu minut dojedziemy z centrum miasta do dużych zachodnich osiedli Wrocławia, przejeżdżając przez Szczepin, później przez Popowice, które – jak państwo obserwujecie intensywni się rozwijają – i dojeżdżamy wreszcie do Kozanowa i Pilczyc – mówi Jacek Sutryk.

Jesteśmy na finiszu budowy nowej linii przez Popowice. Praktycznie mamy zakończone wszystkie główne roboty budowlane. Trwają jeszcze prace wykończeniowe i głównie na przystankach, na przykład z zielenią, ostatnia regulacja sieci. Przyszedł czas, aby wykonać najważniejszy test, sprawdzian, czyli te przejazdy próbne tramwajów po całej trasie. Tym testem zdobywamy odpowiedź w bardzo szerokim spektrum i na bardzo wiele pytań, a jednocześnie jesteśmy w stanie potwierdzić, że wszystkie pracy zostały wykonane prawidłowo – mówi Michał Kulicki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Przejazd próbny z udziałem mediów odbył się 27 kwietnia. Jechaliśmy tramwajem modelu Moderus Gama, który poprowadziła Karolina Paszko, motornicza MPK Wrocław. Po przejeździe zapytaliśmy panią Karolinę, jak się jechało nową trasą.

Niesamowite przeżycie. Będąc dzieckiem, zastanawiałam się, dlaczego tam nie jest poprowadzona trasa tramwajowa. Naprawdę wyczekiwałam tego. Jak dowiedziałam się, że będzie ta linia, to ja już byłam motorniczą. Naprawdę, już nie mogę się doczekać kursów liniowych – mówi Karolina Paszko, motornicza MPK Wrocław.

W bezpośrednim sąsiedztwie tej linii mieszka ponad 15 tys. wrocławian i wrocławianek, którzy będą mieli do 7,5 min do przystanku osadzonego właśnie wzdłuż tej linii. Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą bardzo chętnie z tej trasy korzystać – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Cała inwestycja kosztowała 227 mln zł, z czego prawie 82 ml zł pochodzi ze środków unijnych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy