PWr: zespół prof. Grzegorza Sobonia z nagrodą im. Nikoli Tesli

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nagroda im. Nikoli Tesli na Politechnice Wrocławskiej to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe lub inżynierskie. Ma promować osiągnięcia naukowców, które mają istotny wpływ na otoczenie. Pierwsza nagroda im. Tesli trafiła do zespołu prof. Grzegorza Sobonia, który buduje lasery femtosekundowe.
  • Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy laureatami pierwszej nagrody Tesli. Jest to rzeczywiście nowa nagroda naukowa, której celem jest uhonorowanie najważniejszych odkryć naukowych dokonanych na Politechnice Wrocławskiej w ubiegłym roku, więc czujemy się naprawdę wyróżnieni, zwłaszcza, że podobno konkurencja nie była łatwa. Wyróżnienie zostało przyznane za opracowanie nowego typu lasera, który został zastosowany w nowej metodzie diagnostyki. To takie urządzenie, które jest laserem emitującym bardzo krótkie impulsy optyczne o czasie trwania rzędu kilkudziesięciu femtosekund, czyli biliardowych części sekundy – mówi dr hab. inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr.

Lasery wykorzystują ultrakrótkie sygnały świetlne, dzięki czemu interakcja lasera z okiem jest na tyle krótka, że nie szkodzi oku.  Do tej pory takie urządzenia powstało tylko we Wrocławiu, nie ma takich nigdzie indziej na świecie.

  • Cały taki laser ma kilka etapów, które musimy poskładać i przez „poskładać” mam na myśli dosłownie pospawać. Zaczynamy od źródła bardzo małej mocy i potem stopniowo taki sygnał wzmacniamy. I cały taki układ jest całkowicie światłowodowy, więc wiązka cały czas pozostaje w rdzeniu i jest w nim aż do końca takiego układu. Czasami to wygląda troszeczkę jak szycie na miarę takiego lasera, bo musimy go dopasować bezpośrednio do tych parametrów, które otrzymaliśmy. Na początku pierwszy laser, który budowaliśmy, jego konstrukcja zajęła parę miesięcy. Natomiast później już jak nabraliśmy tego doświadczenia, już wiedzieliśmy, co z czym można i jak połączyć, to kolejny udało się zbudować w dwa tygodnie – wyjaśnia dr inż. Dorota Stachowiak z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr.

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów współpracują z Międzynarodowym Centrum Badań Oka w Warszawie, które zajmuje się opracowywaniem nowych technik diagnostyki chorób oczu oraz nowych terapii. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia. 

  • W Warszawie konstruowany jest układ tego dwufotonowego oftalmoskopu fluorescencyjnego i ta metoda obrazowania oka jest testowana i rozwijana. I prowadzona jest również współpraca z zespołem profesora Krzysztofa Palczewskiego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, gdzie przede wszystkim opracowywane są nowe terapie mające na celu poprawę lub też nawet przywrócenie wzroku. I właśnie tam też taki układ oftalmoskopu jest obecnie budowany i w przyszłości będzie wykorzystywany do badania pacjentów i do testowania nowych terapii widzenia – zaznacza dr inż. Jakub Bogusławski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr.

  • Pojawiła się taka nowa technika diagnozowania siatkówki zwana mikroskopią z wzbudzeniem dwufotonowym. I to jest metoda, która jeszcze nie została wprowadzona do takiej praktyki klinicznej. Znajduje się obecnie w testach przedklinicznych i ona wymaga bardzo wyśrubowanych parametrów, jeżeli chodzi o własności tego promieniowania laserowego. Dotychczas nie istniały na świecie, na rynku, lasery, które miałyby parametry spełniające te wymagania. Wierzymy w to, że będziemy pracować już nad tym, żeby to się przełożyło na duże korzyści społeczne i cywilizacyjne, że jednak rzeczywiście uda się wdrożyć nową metodę – mówi dr hab. inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr.

Zobacz również

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska mieli okazję aby zaprezentować siebie na tegorocznych targach IFA 2024 w Berlinie. Są to największe i najstarsze targi elektroniki użytkowej i sprzętu AGD. Ten wyjazd odbył się w ramach projektu Going Global 4.0, który jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy