Raj nieutracony – wystawa Karoliny Jaklewicz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Raj nieutracony” to wystawa wrocławskiej artystki - Karoliny Jaklewicz - do której inspiracją było zdanie argentyńskiego pisarza. Wystawę zobaczyć można w galerii Arttrakt.

– Trafiłam na słowa Borgesa o tym, że jedyny raj jaki mamy, to raj utracony. Jakoś się z tym nie zgodziłam i ten symboliczny raj stał się początkiem tej wystawy. Oczywiście tych wątków jest tutaj wiele, ponieważ sam raj mieści w sobie wiele znaczeń – mówi Karolina Jaklewicz, artystka. 

Wystawa „Raj nieutracony” zawisła na ścianach galerii Arttrakt – miejsca, które jest przyjazne lokalnym artystom i sztuce współczesnej. 

– Galeria Arttrakt to galeria sztuki współczesnej. Prezentujemy prace artystów młodych, którzy dopiero zaczynają karierę w świecie sztuki i mają już za sobą pewne osiągnięcia, ale mamy również w ofercie prace klasyków sztuki współczesnej. Staramy się promować naszych artystów, organizując wystawy indywidualne i zbiorowe. Ta działalność wystawiennicza jest bardzo ważnym punktem naszego programu – mówi Ida Smakosz-Hankiewicz, kuratorka wystawy.

Raj, będący motywem przewodnim wystawy to ten, o którym marzymy, jak i ten który właśnie utraciliśmy. Artystka zaznacza, że chciała podkreślić to, że jedyny raj, jaki mamy to tu i teraz. 

– Nie zgadzam się z takim myśleniem, że to, co najlepsze jest gdzie indziej, jest poza nami, w innej przestrzeni, w innej rzeczywistości. Wręcz przeciwnie – wszystko, co możemy najlepszego osiągnąć jest nam dostępne tu i teraz i tą wystawą chciałam zwrócić uwagę na to, żebyśmy o ten raj dbali – mówi Karolina Jaklewicz.

Sztuka Karoliny Jaklewicz porusza istotne społecznie i politycznie tematy. W ten sposób angażuje odbiorcę i wyczula na to, co dzieje się wokół. 

– Te kolory mają ogromną  wartość symboliczną. To chyba przede wszystkim wolność i nadzieja i myślę, że to pojęcia w kontekście tej opresyjnej sytuacji pandemicznej, ale też sytuacji społeczno politycznej – mówi Ida Smakosz-Hankiewicz, kuratorka wystawy 

– To kobieta została obwiniona tym, że zostaliśmy jako ludzie wygnani z raju. Wydaje mi się, że wszystkie niesprawiedliwości, dyskryminacje są konsekwencją takiego myślenia. Oczywiście po dwóch tysiącach lat się z tym nie zgadzamy, ale proszę zobaczyć ile i ofiar pochłonęły próby dotarcia do sprawiedliwości i odrzucenia niesprawiedliwej oceny kobiet – mówi Karolina Jaklewicz

– Karolina Jaklewicz posługuje się językiem geometrii, jest to – można powiedzieć – abstrakcja geometryczna. To co jest charakterystyczne dla jej twórczości to to, że kolejne cykle są budowane wokół konkretnego koloru, konkretnej barwy – mówi Ida Smakosz-Hankiewicz, kuratorka wystawy

Wystawę „Raj nieutracony” Karoliny Jaklewicz można oglądać w galerii Arttrakt do 25 lutego.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy