Rok akademicki 2022/2023 rozpoczęty. W tle inflacja i wysokie rachunki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie uczelnie zainaugurowały rok akademicki 2022/2023 podczas wspólnej inauguracji środowiskowej. W murach uczelni i akademii naukę rozpocznie ponad 100 tysięcy nowych studentów. Rektorzy różnych uczelni podkreślali, że nadchodzące miesiące będą trudne ze względu na rosnące ceny, które utrudniają funkcjonowanie uczelni.
  • 1 października to zawsze data symboliczna. Istotnie, całe środowisko akademickie inauguruje rok akademicki. Jest to zawsze chwila bardzo radosna dla naszych wspólnot. Nie mniej w tym roku tę radość nieco zakłóca aktualna sytuacja, w jakiej się znajdujemy. Jest to splot szeregu okoliczności – konsekwencji trwającej wciąż jeszcze pandemii, wojny w Ukrainie i uwarunkowań, które z tych racji wpływają na nasze życie – mówi prof. dr hab. Krystian Kiełb, przewodniczący KRUWiO i rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

  • Myśleliśmy już, że problemy minęły. Jak się spotykaliśmy jeszcze podczas dwóch poprzednich inauguracji, wydawało się, że wszystko, co mogło nas spotkać, już nas spotkało. Pandemia mocno wszystko zaburzyła, natomiast w najczarniejszych snach nie przypuszczaliśmy, że będziemy się mierzyć z dwiema kwestiami. Mówimy o energetyce, ale generalnie kryzysie ekonomicznym. Jeżeli recesja będzie się rozwijać, to bardzo mocno w nas uderzy – podkreśla prof. dr hab. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

  • Politechnika prowadzi badania. Mamy duże przychody i dużą misję. Chodzi nie tylko o badania, to nie tylko szkoła kształcąca studentów, dlatego nie jesteśmy w stanie zamknąć budynków albo zamknąć uczelnię. W związku z tym koszty stałe są dominujące. Pandemia już pokazała, że nawet zamykanie częściowe prowadzi tylko do pojedynczych procent oszczędności – dodaje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

  • Mamy pewien pomysł, przynajmniej żeby chociaż troszeczkę zamortyzować ten wzrost cen energii. Zorganizowaliśmy spotkanie na Uniwersytecie Wrocławskim z naszej inicjatywy wszystkich wrocławskich uczelni, aby stworzyć grupę zakupową energii produkowanej z fotowoltaiki. Wszystkie uczelnie z zadowoleniem powitały ten pomysł i powiedziały, że bardzo chętnie włączą się w taką grupę zakupową. Mało tego, chcemy też stworzyć grupę producencką, jeśli chodzi o energię fotowoltaiczną. Tu też wszystkie uczelnie wyraziły chęć i akces do tego przedsięwzięcia – wyjaśnia prof. dr hab. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • My, jako rektorzy zarządzający uczelniami, staramy się zaspakajać potrzeby i oczekiwania naszych studentów. To dla nas jest najważniejsze. Do tego rozwijać uczelnie i zapewniać warunki do prowadzenia badań naukowych. Te dwie nogi muszą iść równocześnie, to nie jest proste, zwłaszcza, że ostatnie dwa lata to pandemia, teraz wojna na Wschodzie, Rosja zaatakowała Ukrainę. Uczelnie starają się być razem, Wrocław akademicki stara się być razem i razem rozwiązywać te problemy, które są – podsumowuje prof. dr hab. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy