Wrompa, czyli ogromna pompa ciepła, do Wrocławia sprowadzona została z Austrii, a zainstalowanie tak dużego urządzenia, bo mającego 36 m długości i 4 i pół metra wysokości, trwało ponad 6 godzin.
– Dzisiaj w nocy przyjechała do nas największa w Polsce pompa ciepła. Po zamontowaniu będzie stanowiła serce Wrompy, czyli największego w Polsce systemu instalacji do odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych. To będzie pierwsze źródło ciepła we Wrocławiu nieoparte na spalaniu paliw kopalnych. Pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji i pierwszy krok w kierunku neutralności systemu ciepłowniczego – mówił Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.
Ścieki mają temperaturę od 8 do 20 stopni Celsjusza .Do tej pory ta energia była marnowana, ale dzięki Wrompie zostanie wykorzystana do ogrzewania.
- – Są to ścieki nieoczyszczone, jak my to mówimy w żargonie, ścieki surowe, bo oczyszczane są dopiero na „Janówku”, na wrocławskiej oczyszczalni ścieków. Jest to wyzwanie technologiczne dla operatora tego systemu i dla Fortum, żeby ten system, który z reguły typowo działa na ściekach oczyszczonych, tak zaprojektować, żeby można było wykorzystywać ścieki nieoczyszczone – mówił Witold Ziomek prezes MPWiK we Wrocławiu.
5 procent energii cieplnej dostarczanej do wrocławskich mieszkań przez Fortum będzie pozyskiwane ze ścieków. To pierwsza tak duża inwestycja w Polsce, bo Wrompa będzie generowała 12,5 MW energii cieplnej, co odpowiada energii produkowanej przez tysiąc domowych pomp ciepła.
– Paliwem dla pompy ciepła jest oczywiście energia elektryczna. Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownicza mówi się o tym, że będzie w dużym stopniu polegała na wykorzystaniu energii elektrycznej, ponieważ energię elektryczną potrafimy produkować już w sposób neutralny klimatycznie, przyjazny dla środowiska, mamy instalacje pv, mamy wiatraki. Ta czysta energia ma być paliwem dla ciepłownictwa, stąd wykorzystanie pomp ciepła – mówił Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.
Pompa ciepła działa podobnie jak lodówka, tylko proces jest odwrócony, to znaczy, że pobierana z gruntu, otoczenia lub w przypadku Wrompy ze ścieków, energia cieplna jest dodatkowo podgrzewana przy użyciu sprężarki zasilanej prądem. Dzięki temu oszczędzana jest energia elektryczna. W przypadku Wrompy ta oszczędność wynosi prawie 1/3 , a prąd zużyty do sprężarki pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii, dzięki temu Wropma będzie jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania wrocławskich mieszkań.