Ścieki grzeją Wrocław. Powstała nowoczesna pompa ciepła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W przyszłym sezonie grzewczym część wrocławskich mieszkań będzie ogrzewana z ciepła pochodzącego ze ścieków. Wrocławska firma Fortum dostarczyła ponad 36 metrową pompę ciepła. To tylko część instalacji, bo większość znajduje się pod ziemią na głębokości około 13 metrów. Całość kosztowała 100 milionów złotych.

Wrompa, czyli ogromna pompa ciepła, do Wrocławia sprowadzona została z Austrii, a zainstalowanie tak dużego urządzenia, bo mającego 36 m długości i 4 i pół metra wysokości, trwało ponad 6 godzin.

Dzisiaj w nocy przyjechała do nas największa w Polsce pompa ciepła. Po zamontowaniu będzie stanowiła serce Wrompy, czyli największego w Polsce systemu instalacji do odzysku ciepła ze ścieków nieoczyszczonych. To będzie pierwsze źródło ciepła we Wrocławiu nieoparte na spalaniu paliw kopalnych. Pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji i pierwszy krok w kierunku neutralności systemu ciepłowniczego – mówił Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Ścieki mają temperaturę od 8 do 20 stopni Celsjusza .Do tej pory ta energia była marnowana, ale dzięki Wrompie zostanie wykorzystana do ogrzewania.

  • Są to ścieki nieoczyszczone, jak my to mówimy w żargonie, ścieki surowe, bo oczyszczane są dopiero na „Janówku”, na wrocławskiej oczyszczalni ścieków. Jest to wyzwanie technologiczne dla operatora tego systemu i dla Fortum, żeby ten system, który z reguły typowo działa na ściekach oczyszczonych, tak zaprojektować, żeby można było wykorzystywać ścieki nieoczyszczone – mówił Witold Ziomek prezes MPWiK we Wrocławiu.

5 procent energii cieplnej dostarczanej do wrocławskich mieszkań przez Fortum będzie pozyskiwane ze ścieków. To pierwsza tak duża inwestycja w Polsce, bo Wrompa będzie generowała 12,5 MW energii cieplnej, co odpowiada energii produkowanej przez tysiąc domowych pomp ciepła.

– Paliwem dla pompy ciepła jest oczywiście energia elektryczna. Transformacja energetyczna, transformacja ciepłownicza mówi się o tym, że będzie w dużym stopniu polegała na wykorzystaniu energii elektrycznej, ponieważ energię elektryczną potrafimy produkować już w sposób neutralny klimatycznie, przyjazny dla środowiska, mamy instalacje pv, mamy wiatraki. Ta czysta energia ma być paliwem dla ciepłownictwa, stąd wykorzystanie pomp ciepła – mówił Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Pompa ciepła działa podobnie jak lodówka, tylko proces jest odwrócony, to znaczy, że pobierana z gruntu, otoczenia lub w przypadku Wrompy ze ścieków, energia cieplna jest dodatkowo podgrzewana przy użyciu sprężarki zasilanej prądem. Dzięki temu oszczędzana jest energia elektryczna. W przypadku Wrompy ta oszczędność wynosi prawie 1/3 , a prąd zużyty do sprężarki pochodzić będzie z odnawialnych źródeł energii, dzięki temu Wropma będzie jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania wrocławskich mieszkań.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy