Starostowie dyskutują o edukacji i opiece zdrowotnej uchodźców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozmowy o najważniejszych kwestiach związanych z uchodźcami z Ukrainy. Starostowie z Dolnego Śląska wraz z wojewodą i marszałkiem dyskutowali podczas konwentu o najistotniejszych sprawach. Nam starosta Roman Potocki zdradził, że wyzwań nie brakuje i to dopiero początek.

– Sytuacja na terenie naszego kraju jest bardzo skomplikowana. W tej chwili liczba uchodźców przekroczyła 2 miliony. To zdecydowanie najtrudniejsze wyzwanie, z jakim przyszło się mierzyć współczesnej Europie – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Jednymi z największych wyzwań są te związane z edukacją i opieką zdrowotną. Uchodźcy w wieku licealnym, którzy teraz docierają do Polski widzieli już wojenne obrazy, które powodują traumę, a przed niektórymi z nich matura.

Psychologowie mają dużo pracy. Przede wszystkim tłumaczą co się tam dzieje, jak sobie z tym radzić. Następne wyzwanie do aklimatyzacja tutaj – dla nich to zupełnie nowe środowisko, nowi koledzy – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Edukacja uchodźców to bardzo skomplikowany proces pod kątem logistycznym, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież licealną. 

– Na ten moment na terenie powiatu wrocławskiego mamy 35 osób, które powinny wrócić do nauki. To nie takie proste, bo powiat jest duży, przez co część z nich znajduje się w Czernicy, część w Sobótce. Gdyby wszyscy byli we Wrocławiu – powstałaby jedna klasa, a tak trzeba dodać ich do tych, które już istnieją. To bardzo duże wyzwanie – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Ważną kwestią poruszaną podczas konwentu była opieka zdrowotna. Ukraińcy są często po kilkudziesięciogodzinnych podróżach w stanie skrajnego wyczerpania. 

Ci, którzy do nas przyjechali, w większości mieli gorączkę. Niektórzy potrzebują konkretnych leków na receptę. Pojawiło się także podejrzenie koronawirusa u części z nich. Testy na szczęście wyszły negatywne. Teraz te osoby dochodzą do zdrowia – podsumowuje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Na najważniejsze pytania odpowiadali dolnośląski kurator oświaty i dyrektor Narodowego Fundusz Zdrowia. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy