Światowy Dzień Biometrii we Wrocławiu

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
W ramach obchodów Światowego Dnia Biometrii we Wrocławiu zostało zorganizowane wydarzenie związane z nowymi technologiami, nauką i biznesem. Podczas wydarzenia były między innymi poruszane tematy związane z biometrią, cyberbezpieczeństwem i światem sztucznej inteligencji.

Na stałe wpisaliśmy do wszystkich kalendarzy na całym świecie tę datę, czyli 8 października, jako Światowy Dzień Biometrii. Dziś pierwsza tego typu konferencja poświęcona zagadnieniu biometrii, jak również nowym technologiom, sztucznej inteligencji, ale głównie debatujemy i mówimy tu o biometrii – mówi dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prezes stowarzyszenia Global Biometrics Council.

Tematem przewodnim była biometria, a więc prelegenci poświęcili temu szczególną uwagę, omawiając różne aspekty tego pojęcia oraz przedstawiając gdzie i w jaki sposób mamy z nią do czynienia. 

Całe wydarzenie jest podzielone na trzy części. Pierwszy panel jest taki biznesowy, gospodarczy. Dyskutują reprezentanci firmy PayEye, IDENTT, Mercedes-Benz jak również Credit Agricole. W drugim panelu z kolei będziemy bardziej mówić o naukowych rozwiązaniach biometrii. Będą tam przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu jak i Akademii Muzycznej we Wrocławiu – dodaje dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prezes stowarzyszenia Global Biometrics Council.

Obecnie biometria staje się nieodłącznym elementem życia społecznego. O tym świadczą różnego rodzaju innowacje.

Każdy z nas dysponuje indywidualnymi danymi biometrycznymi oka, które możemy następnie w dość prosty sposób przełożyć na dźwięki. To jest innowacja, którą finalizujemy razem z firmą PayEye w ramach projektu „Mozart”, który jest organizowany przez Wrocławskie Centrum Akademickie, projekt ten zakłada współpracę naukowca z uczelni wyższej z firmą. Jednym z efektów naszej współpracy ma być stworzenie takiego algorytmu systemu cyfrowej identyfikacji, po pierwsze tęczówki oka, następnie konwersje tych danych na dźwięki, czyli na taką spersonalizowaną melodię – mówi dr Adam Porębski, Akademia Muzyczna we Wrocławiu.

Mówiąc o biometrii warto też wspomnieć o bezpieczeństwie. Zarówno zdrowia, jak i danych.

Bezpieczeństwo medyczne jest zagwarantowane poprzez to, że wszystkie urządzenia, które tę biometrię sczytują są właściwie urządzeniami, które robią to w sposób dla nas naturalny. Jeżeli jesteśmy w stanie porównać ze sobą pewne urządzenia to będziemy móc wyciągnąć pewne wnioski, czy ten system będzie bardziej lub mniej bezpieczny – mówi dr inż. Wojciech Wodo, Politechnika Wrocławska.

Od niedawna popularnością cieszy się system płatności PayEye, czyli płatność okiem.

Nasi użytkownicy po zarejestrowaniu się w systemie mają możliwość dokonywania płatności na terminalach płatniczych specjalnie przez nas zaprojektowanych, które dzisiaj znajdują się w punktach usługowych, kawiarniach, restauracjach. We Wrocławiu takich miejsc jest już 150 i we wszystkich tych miejscach nasi użytkownicy mogą płacić okiem, czyli spojrzeniem – mówi Krystian Kulczycki, prezes zarządu PayEye.

Na dzień dzisiejszy praktycznie każdy z nas już bardzo powszechnie korzysta z biometrii. Chociażby poprzez używanie swojego smartfona, odblokowywania dostępu do telefonu za pomocą odcisku palca czy wizerunku osoby. To jest powiedzmy na chwilę obecną powszechne zastosowanie, ale możemy powiedzieć, że biometria bardzo mocno wzmacnia nasze bezpieczeństwo, chroni naszą tożsamość przed możliwością użycia jej w różnego rodzaju procesach. Na przykład przy zakładaniu konta czy wzięcia pożyczki – mówi Jan Szajda prezes IDENTT.

Specjaliści zaznaczają, że korzystanie z systemów opartych na biometrii jest bezpieczniejsze niż tradycyjne metody.

Płacimy kartą kredytową w danym miejscu, lub telefonem, czy zegarkiem i zostawiamy dokładnie taki sam ślad, jakbyśmy zostawili go z wykorzystywaniem biometrii. Także my już żyjemy w tym świecie, a to jest kolejny krok, który może troszkę nam to ułatwić. Bo już nie będziemy musieli nosić ze sobą telefonu lub zegarek. Więc ta nasza lokalizacja może nawet być mniejsza, bo nikt nie będzie sczytywał nam sygnały GPS – mówi dr inż. Wojciech Wodo, Politechnika Wrocławska.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Prezydenta Wrocławia oraz Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy