Syców: gminne obchody Dnia Strażaka w Stradomi Wierzchniej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tegoroczne gminne obchody Dnia Strażaka w gminie Syców odbyły się w Stradomi Wierzchniej. W tym roku strażacy obchodzili tak naprawdę trzy uroczystości naraz. Po pierwsze Dzień Strażaka, po drugie jubileusz jednostki w Stradomi Wierzchniej, a po trzecie włączenie tejże jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Obchody rozpoczęły się w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Stradomi Wierzchniej. Później druhowie i druhny przeszli się do świetlicy wiejskiej, która mieści się obok remizy. Towarzyszyli im poczty sztandarowe i bojowe wozy strażackie. W świetlicy nastąpiło uroczyste wręczenie medali, wyróżnień, okolicznościowych dyplomów i podziękowań. Została także przekazana decyzja o włączeniu OSP w Stradomi Wierzchniej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

– Dzień Strażaka w gminie Syców to jest dzień, w którym możemy się spotkać i podsumować to co wydarzyło się w poprzednim roku. Ale też z mojej perspektywy podziękować druhom ochotnikom za ich zaangażowanie, służbę i to że starają się być na każde możliwe zawołanie, z perspektywy tematów bezpieczeństwa, ale też tematów dotyczących zabezpieczenia imprez masowych, które wydarzają się na terenie gminy Syców. Za co serdecznie im dziękuję – mówi Dariusz Maniak, prezes miejsko-gminnego zarządu OSP w gminie Syców, burmistrz Sycowa.

Ochotniczą Straż Pożarną w Stradomi Wierzchniej powołano 6 marca 1983 roku, czyli dokładnie 40 lat temu. Jednostka ma swoją wieloletnią historię i tradycję. Pierwotnie remiza strażacka znajdowała się w budynku starej szkoły. W 2020 roku została wybudowana nowa remiza, obok której powstała też świetlica wiejska. 

Na samym początku nie mieliśmy bieżącej wody, nie mieliśmy w pewnym sensie umundurowania, jedno na trzy osoby. Teraz mamy nową, świecącą jednostkę. W planach nowy samochód – mówi Emil Strug, prezes OSP Stradomia Wierzchnia.

Obecnie w OSP Stradomia Wierzchnia działają 22 osoby, z czego 17 osób ma pełne wyszkolenie do akcji ratowniczych. Przy jednostce działa także młodzieżowa drużyna, która liczy 12 osób. Prezes jednostki Emil Strug mówi, włączenie OSP Stradomia Wierzchnia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest to awans dla jednostki.

Level wyżej powiedziałbym, na pewno. Jesteśmy traktowani prawie jak Państwowa Straż Pożarna. Teraz jak jesteśmy w krajowym systemie, to na pewno będziemy częściej jeździć do pobliskiej drogi S8 – mówi Emil Strug.

Jednostka jest prężnie działająca, ma odpowiednią liczbę członków gotowych do wyjazdów do zdarzeń. Poza tym na terenie gminy Syców dotychczas mieliśmy tylko jedną jednostkę należącą do KSRG. Więc są wskazania do tego, żeby włączać kolejne, tak aby zapewnić wszystkim obywatelom możliwość przyjazdu jednostek systemu w czasie maksymalnie 15 min. Jednostka w Stradomi Wierzchniej jest tak zlokalizowana, że znacznie poprawia czasy dotarcia nas strażaków do zdarzeń, tak aby ludziom pomagać – mówi mł. bryg. Łukasz Słoma, z-ca komendanta powiatowego PSP w Oleśnicy.

To jest jednostka, która dynamicznie się rozwija, ma dużo członków, ma też młodzieżową drużynę pożarniczą, ale też znajduje się koło akwenu, który również dynamicznie się rozwija. Więc ich zaangażowanie pewnie z roku na rok będzie wzrastać. Dlatego cieszę się, że decyzją komendanta głównego zostali włączeniu do KSRG – mówi Dariusz Maniak.

Zobacz również

Jak głosi polskie porzekadło: „co za dużo, to niezdrowo”. Mosty Chrobrego we Wrocławiu – pierwotnie miasto chciało je zburzyć, ale na drodze stanął konserwator, który chcąc chronić walorów historycznych i zabytkowych tych konstrukcji, nie zgadza się na ich rozbiórkę.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy