Tablica pamiątkowa przy Krzyżu Karoli w parku w Szczodrem odsłonięta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tablica pamiątkowa przy Krzyżu Karoli w Parku w Szczodrem, to efekt współpracy gminy Długołęka, Lasów Państwowych i Saksonii.

-Mieliśmy przyjemność, zaszczyt uczestniczyć w takiej skromnej, a jednocześnie w bardzo ważnej uroczystości poświecenia odrestaurowanego krzyża, który królowa Karola postawiła po śmierci swojego ukochanego męża Alberta ku jego pamięci i jakby z taką nadzieją, że jego imię, które było za życia już bardzo dobrze przez wszystkich odbierane, bo to była bardzo dobra, jak historyczne źródła wskazują i troskliwa osoba, że ono będzie po prostu wspominane, że on nie ulegnie zapomnieniu – mówi Joanna Adamek, zastępca wójta gminy Długołęka.

-Pracę prowadzone tutaj na terenie parku to głównie od strony technicznej zapewniliśmy obsługę sprzętową, jak również materiał, który został tutaj wbudowany. Cały zakres przygotowania trwał mniej więcej 2 lata ze wszystkimi uzgodnieniami jakby od pierwszego spotkania do finalnego zakończenia prac – mówi Tomasz Kudyba, kierownik Wydziału WPT w gminie Długołęka.

-Symbol współpracy naszej, czyli gminy Długołęka, wójta i w ogóle rady gminy Długołęka z fundacją, która postanowiła doprowadzić do tego, że to miejsce właśnie dzisiaj wygląda, jak wygląda, bo rzeczywiście przez lata już podupadło troszeczkę, więc cieszymy się z tego, że jest tak, jak jest – mówi Joanna Adamek, zastępca wójta gminy Długołęka.

-To wydarzenie jest bardzo ważne, bo był pomysł, żeby razem współpracować. Gmina Długołęka, Las Państwowy, Ministerstwo Wewnętrzne i nasze Landsmannschaft, taka inicjatywa na rzeczy kultury na Dolnym Śląsku – mówi Jörg Giessler, nauczyciel języka niemieckiego.

-Bardzo ważne są takie współprace i kiedy gmina zaprasza do pomocy, to jest nasza odpowiedzialność by pomagać – mówi Dr. Jens Baumann, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Saksonii.

-Są kolejne plany na odrestaurowanie parku, na powstanie też obiektów kubaturowych. Chcielibyśmy bardzo i nad tym pracujemy, pomyśleć o budynku, w którym znajduje się Schronisko Brata Alberta, więc mamy jakieś plany i mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze tutaj coś dobrego zrobić – mówi Joanna Adamek, zastępca wójta gminy Długołęka.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy