Terapia zajęciowa na wrocławskim AWF-ie. Studenci zdradzają szczegóły

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Agata, Hania i Jakub to studenci drugiego roku terapii zajęciowej na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ten kierunek jest szczególnie polecany osobom empatycznym i otwartym na drugiego człowieka. Nam studenci opowiedzieli dlaczego w dzisiejszych czasach warto wybrać kierunek z myślą o kimś innym.
  • Zawsze chciałam pomagać drugiemu człowiekowi, chciałam być potrzebna, dlatego wybrała terapię zajęciową. Myślę, że był to strzał w dziesiątkę. Rozwijam się i widzę, że jest taka potrzeba – mówi Hanna Ćwian,studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Zdecydowałem się, żeby w przyszłości pomagać starszym osobom, żeby nie czuły się wykluczone. Jak dziecko zajmowałem się babcią, kiedy rodziców nie było w domu i myślę, że dlatego chciałem iść dalej w tym kierunku – dodaje Jakub Wójcik, student II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Chciałam pomagać drugiej osobie. Stwierdziłam, że pomaganie jest dla mnie priorytetem. Ten kierunek otworzył mi drogę – dodaje Agata Nowak, studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • To kierunek biopsychospołeczny. Pracujemy dla drugiego człowieka, dla grupy ludzi. Ci ludzie mają specjalne potrzeby, są to ludzie z niepełnoprawnościami i dysfunkcjami, ale nie tylko. Bardzo empatyczny kierunek – dodaje dr Dominika Zawadzka, terapia zajęciowa, AWF Wrocław.

Pandemia to nie łatwy czas zarówno dla studentów, jak i prowadzących. Wykładowcy szybko znaleźli sposób na realizowanie programu nauczania.

  • Praktycznie cały rok zdalnie. Część zajęć praktycznych nie była możliwa do zrealizowania. Przez to na drugim roku byliśmy rzuceni na głęboką wodę – mówi Hanna Ćwian, studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Ten rok dał nam bardzo dużo, mogliśmy już wrócić na uczelnie i realizować projekty – dodaje Agata Nowak,studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Wykładowcy mocno starli się, żebyśmy mogli realizować program – dodaje Jakub Wójcik, student II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Jesteśmy kierunkiem, który uczy odnalezienia się w trudnej sytuacji. Pandemia to dobry test. Staramy się, żeby oni nie tracili na tej jakości kształcenia – dr Dominika Zawadzka, terapia zajęciowa, AWF Wrocław.
  • Zorganizowaliśmy jasełka dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ja byłam reżyserem, cała grupa pracowała razem. To było niesamowite – dodaje Agata Nowak, studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Oni są wspaniali i kreatywni. Mają cechy osobowości, które predysponują ich do tego, żeby to robić. Pasja i zaangażowanie, oni nie są tu przez przypadek – dr Dominika Zawadzka, terapia zajęciowa, AWF Wrocław.
  • Trzeba mieć w sobie dużo empatii i dostrzegać człowieka w drugiej osobie – mówi Hanna Ćwian, studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.
  • Człowiek jest człowiekiem i jeśli potrzebuje naszej pomocy to musimy jej udzielić – dodaje Agata Nowak,studentka II roku terapii zajęciowej, AWF Wrocław.

Na razie terapię zajęciową można studiować na poziomie studiów licencjackich, jednak uczelnia myśli o wprowadzeniu studiów magisterskich.