„Tiki i inne zabawy” – terapia na scenie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centrum Działam Performatywnych „Piekarnia” odbywają się próby Wrocławskiego Teatru Pantomimy do spektaklu „Tiki i inne zabawy” w reżyserii Dominiki Knapik. Punktem wyjścia do tego spektaklu była literatura Antona Czechowa, a dokładnie jego dramaty.

Pomysł pojawił się w mojej głowie już jakiś czas temu. Zostałam zaproszona w grudniu ubiegłego roku na taki rodzaj warsztatów z zespołem pantomimy, gdzie zaproponowałam właśnie materiał Czechowski w formie monologu, w formie scen – mówi Dominika Knapik, reżyserka spektaklu „Tiki i inne zabawy”.  

Oprócz twórczości Czechowa, reżyserka, wraz z dramaturżką – Patrycją Kowańską – chciała włączyć do tworzonej przez siebie sztuki temat terapii – czym ona jest i jak interesująco przedstawić ją na scenie.  

Pomyślałam sobie, że to jest bardzo dobry materiał, żeby właśnie spróbować się z nim zmierzyć, ale przeprowadzić to poprzez ciało, przeprowadzić to poprzez ruch – mówi Dominika Knapik, reżyserka spektaklu „Tiki i inne zabawy”.  

Artyści chcą na scenie zderzyć Czechowskie osobowości z różnymi trudnościami psychicznymi – depresją, chorobą dwubiegunową, histerią. W spektaklu ważną rolę odegra także muzyka.  

Muzyką zajmuje się Łukasz Jędrzejczak. Na scenie pojawi się harfa. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie w ogóle jako instrument, no bo też nie widuję się jej tak często. Zwłaszcza w tej przestrzeni Piekarni, takiej ogołoconej, ten piękny klasyczny instrument świetnie się wpasowuje w rzeczywistość Czechowską, którą próbujemy tu uruchomić – mówi Patrycja Kowańska, dramaturżka spektaklu „Tiki i inne zabawy”.

Nowością dla spektaklu pantomimy jest dość spora ilość tekstu, którą aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy wypowiadają na scenie.  

Traktuję to jako wyzwanie i nową rzecz, którą robię na scenie. Staram się nie skupiać na negatywnych stronach, chociaż wiadomo, to jest pierwszy raz, ale jestem na tyle zaintrygowana tym wyzwaniem, że chętnie je podejmuję – mówi Paulina Jóźwin, aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.  

Zrobiłyśmy już taki projekt-instalację w Łodzi, kilka lat temu – „Terapia”. Aktorka spotkała się z psychoterapeutą i przez 12 godzin prowadzili taki rodzaj teatralnej psychoterapii. W ubiegłym roku na festiwalu „Boska komedia” miała miejsce premiera mojego monodramu „Agon”, w którym ja sama na scenie mierzę się z taką wirtualną psychoterapeutką, Pytią. „Tiki i inne zabawy” są trzecią częścią takiego naszego wspólnego myślenia o terapii. Tym razem postanowiłyśmy wziąć na ruszt terapię grupową – mówi Dominika Knapik, reżyserka spektaklu „Tiki i inne zabawy”.  

Spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy pt. „Tiki i inne zabawy” w reżyserii Dominiki Knapik zostanie zarejestrowany i udostępniony widzom online.  

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy