Ukraina: jak można pomóc?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cały świat, cała Europa chce pomagać i solidaryzować się z Ukrainą. Wrocław także chce pomóc, od poniedziałku - 28 lutego w każdej szkole będzie prowadzona zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców. Będą zbierane koce, śpiwory itp. To drobny gest, który każdy może wykonać w stronę naszego wschodniego sąsiada.

– Chodzi o apteczki, środki higieny osobistej, ale także żywność. Tutaj uwaga – żywność musi mieć długi termin do spożycia. Mogą to być makarony, ryże, wszelkie konserwy. Prosimy to wszystko przynosić od poniedziałku do wrocławskich szkół – mówi Przemysław Gałecki, dyrektor Wydziału Komunikacji UM Wrocławia. 

Wrocławskie szkoły już zostały poinformowane o zbiórka, ale pomóc można także w inny sposób.

Szkoły już są poinformowane o naszej akcji. Dodatkowo mail: wsparcieukrainy@wcrs.pl, warto go zapamiętać. Wszelkie osoby, które zechcą pomóc inaczej – potrzebne jest wsparcie prawników, psychologów oraz tłumaczy. Do wszystkich, którzy się zgłoszą będziemy sukcesywnie się odzywać – mówi Przemysław Gałecki, dyrektor wydziału komunikacji UM Wrocławia.

https://www.facebook.com/biuroprasoweUMW/posts/1312386412596062

Oprócz tego zbiórki zaczęły także organizacje z całej Polski. Wśród nich niestety nie brakuje fałszywych, które z pomocą dla Ukraińców nie mają nic wspólnego. Dezinformacja to jedno z ważniejszych narzędzi, którymi posługuje się obecnie Putin. 

Wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów można za pośrednictwem Caritasu, która prowadzi zbiórkę na swoje stronie. Tak samo Polska Akcja Humanitarna, Savelife, Armysos lub Peoplesproject.

Park Iluminacji w Zamku Topacz to rozrywkowe miejsce, które zastanawiało się, co zrobić w obliczu trudnej sytuacji. Park miał działać do końca lutego i tak będzie, ale to będzie wyjątkowy weekend. 

Od wczorajszego ranka zastanawialiśmy się co zrobić, czy w ogóle otwierać park na ten ostatni weekend. Ostatni weekend Parku Iluminacji miał być szczególny. Park będzie otwarty, ale cały dochód z tych trzech dni – soboty, niedzieli i poniedziałku będzie przeznaczony na pomoc Ukraińcom. Jesteśmy w kontakcie z organizacjami, które w tym pomogą. Trudno powiedzieć jakiej kwoty się spodziewać. Gdyby była taka frekwencja jak w grudniu, to mogło by to być nawet 100-150 tys. złotych. Mam nadzieję, że kilkadziesiąt tysięcy będzie na pewno. Oby jak najwięcej – podsumowuje Krzysztof Sachs, dyrektor kreatywny w spółce Lumina.