Ukraina: Saksonia wsparła Fundację Ukraina

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Akademik Politechniki Wrocławskiej przy Wittiga zamienił się w punkt recepcyjny. Tutaj uchodźcy spędzają od doby do dwóch. Drzwi otwierają się i zamykają bez przerwy. Na Dolny Śląsk przyjechały już tysiące uchodźców, dokładnej liczby nie da się nawet oszacować. W pomoc dla Ukraińców włączyła się także Saksonia, która przekazała 100 tysięcy euro.

W Saksonii nie zwlekaliśmy ani sekundy, kiedy dowiedzieliśmy się o konieczności wsparcia i potrzebie Polski i Dolnego Śląska. Widzimy, że Polska to pierwszy punkt, do którego napływają uchodźcy z Ukrainy. Ponieważ prowadzimy od lat bliskie kontakty z Polską i Dolnym Śląskiem, postanowiliśmy wesprzeć Fundację Ukraina kwotą 100 tysięcy euro, aby te środki zostały przeznaczone na wszystkie potrzebne rzeczy, jak na przykład śpiwory, karimaty i inne niezbędne przedmioty, o których zdecyduje Fundacja – mówi Katja Meier, ministra Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Wolnego Państwa Saksonii.

80-90% Ukraińców jest w domach polskich rodzin. Co mają robić? Pomagać i wspierać jak się da – podkreśla Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski.

Chcemy pomagać urządzać miejsca lokowania uchodźców. Być może uda się podwyższyć standard niektórych miejsc, a z drugiej strony chcemy kupować niezbędne medykamenty i środki higieny osobistej, niezbędne rzeczy. Teraz Ukraińcy dostają praktycznie wszystko od ludzi, darczyńców. To bardzo miły gest. Jako Ukrainiec jestem bardzo wdzięczny Polakom, którzy tak otwarcie przyjmują ludzi – dodaje Artem Zozula, Fundacja Ukraina.

Szacuje się, że do Wrocławia i na teren Dolnego Śląska przyjechało już blisko 10-20% uchodźców, którzy przekroczyli granicę Polski, ale dokładnej liczby nie da się określić, bo wielu Ukraińców znalazło schronienie u osób prywatnych. Wolontariusze Fundacji Ukraina zdają sobie sprawę, że pomoc dla uchodźców będzie potrzebna przez najbliższe nie tygodnie, a miesiące, więc chcą zabezpieczyć ich przyszłość. Kolejnego wsparcia nie wyklucza także Saksonia, region partnerski Dolnego Śląska.

Większość uchodźców z Ukrainy nie przyjechała po prostu czekać w Polsce i przejadać zasiłków, których jeszcze nie dostają. Nie przyjechali tutaj na stałe mieszkać w akademiku T16 lub w innym miejscu lokacji. Już teraz myślą, jak zagospodarować swój czas, jak wyposażyć rodzinę w niezbędne środki do przetrwania – podkreśla Artem Zozula, Fundacja Ukraina.

Przeprowadziłam szereg rozmów w Fundacji, Urzędzie Miasta, Urzędzie Wojewódzkim. Pytałam gdzie istnieją jakie potrzeby. Otrzymaliśmy szereg informacji o tym, co jest potrzebne, co będzie potrzebne w przyszłości. Teraz z tymi wszystkimi informacjami wracam do Saksonii i będziemy organizować dalsze wsparcie – podsumowuje Katja Meier, ministra Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Wolnego Państwa Saksonii.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że osoby, które przyjęły pod swój dach uchodźców, dostaną wsparcie w wysokości 40 złotych dziennie na każdą osobę. Na razie to jedynie zapowiedź.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy