Uroczysta promocja wrocławskich szkół artystycznych w Akademii Muzycznej

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Na ten dzień artyści i badacze wrocławskich uczelni artystycznych czekali ponad dwa lata. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią dziś w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego odbyła się uroczysta promocja doktorów i doktorów habilitowanych uczelni artystycznych - Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Teatralnych i Akademii Sztuk Pięknych.

Po tak długiej, pandemicznej przerwie radość i emocje podczas spotkania artystów w Akademii Muzycznej były ogromne. 

To bardzo ważne dla wszystkich uczelni artystycznych Wrocławia Jest nas tutaj ponad sto osób. Myślę, że to spore wzmocnienie kadry dydaktycznej wyższych uczelni we Wrocławiu – mówi dr Gabriel Diecki, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Spotkanie z kolegami pierwszy raz właściwie. Ale w ogóle istnienie na żywo to już jest wydarzenie w życiu. Ważny dzień dla uczelni artystycznych we Wrocławiu? Tak, tym bardziej, że ja jestem z Krakowa, to jeszcze ważniejszy dla mnie dzień – mówi dr Grzegorz Frankowski,  Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. 

To jest okazja towarzyska, do świętowania. Cieszymy się bardzo, że minęła pandemia, nie jesteśmy w maseczkach i możemy wszyscy stanąć koło siebie – mówi dr Aleksandra Gejzler-Baranowska, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

  Ale zanim dzisiejsi doktoranci mogli wziąć udział w promocji wiele czasu musieli poświęcić na pracę naukową. 

 – W końcu kilka lat włożonych w przygotowanie doktoratu, napisanie pracy, więc myślę, że to dla wszystkich, którzy tutaj stoją ważny dzień – mówi dr Jakub Olejnik, Akademia Muzyczna we Wrocławiu.

Uroczystość dedykowana naszym wspaniałym doktorom i doktorom habilitowanym, wybitnym artystom, znakomitym naukowcom, ludziom, którzy są przyszłością polskiej sztuki – mówi prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. 

Po raz pierwszy od 3 lat uroczysty orszak z rektorami, doktorantami i studentami wrocławskich uczelni artystycznych przeszedł do sali koncertowej Akademii Muzycznej. Tam uroczyście odbyła się promocja 89 doktorów i doktorów habilitowanych.

 –Uroczystość zbierająca tak dużą liczbę osób dowartościowanych w tym świecie związanych ze sztuką to jest coś pięknego. Myślę, że to będzie owocowało i będzie wpływało na życie artystyczne Wrocławia i Dolnego Śląska – mówi Wojciech Murdzek, Ministerstwo Edukacji i Nauki . 

Podczas spotkania nie brakowało opinii, że w dzisiejszych, trudnych czasach bycie artystą to heroizm. 

Ale bywały cięższe czasy. Mamy naprawdę ciężki okres, natomiast trzeba docenić to co za nami. Fakt przynależności do Unii Europejskiej, do NATO, do międzynarodowej społeczności, która wspiera artystów, ceni artystów, szanuje artystów to bardzo ważne – mówi Bogdan Zdrojewski, senator RP. 

Artyści są potrzebni właśnie w takich momentach, kiedy wokół nas jest wiele niepewności, kiedy wokół nas są zagrożenia. Myślę, że artyści i sztuka, naukowcy i prawda nauki pozwalają doceniać te wartości, które są naprawdę ważne –  mówi prof. Krystian Kiełb, rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu.  

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy