W Świętem otwarto zakład produkcyjny PepsiCo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Świętem koło Środy Śląskiej otwarto zakład PepsiCo. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji na Dolnym Śląsku i na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład powstał na 30 ha, a jego powierzchnia wynosi ponad 50 tys. metrów kwadratowych. Docelowo będą tu produkowane przekąski z polskich ziemniaków i sprzedawane na 20 rynkach europejskich. Ten zakład to także nowe miejsca pracy, bo docelowo będzie on zatrudniał 450 osób.

Obiekt powstał w ciągu 20 miesięcy. To już jest piąty tego typu zakład produkcyjny w Polsce. PepsiCo działa na polskim rynku od 1993 roku. Koszt budowy zakładu, który powstał w Świętem, to ponad 1 mld zł.

Docelowo mamy tutaj mieć zainstalowanych 8 linii. W chwili obecnej mamy zainstalowanych 5 linii, z których pracują już 3. Będzie też produkt, którego do tej pory nie mieliśmy na rynku, czyli Doritosy. Obecnie zatrudniamy ponad 200 pracowników. Budynek jest zbudowany jak klocki lego, czyli można dokładać kolejne, które pozwolą na to, żeby się rozwijać. Także wszystko przed nami – mówi Krzysztof Dudziński, szef projektu PepsiCo.

Zakład został zbudowany z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i będzie zasilany z zielonych źródeł energii. 

Od samego początku podkreślamy kilka najważniejszych rzeczy, że to ma być najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład w Unii Europejskiej i taki będzie. Według naszych deklaracji do 2035 roku ten zakład osiągnie zero emisyjność, czyli będzie zupełnie samowystarczalny – mówi Krzysztof Dudziński.

Uroczyste otwarcie zakładu produkcyjnego w Świętem odbyło się 31 maja.

Po pierwsze – dla nas jest to jedna z największych inwestycji w 25-letniej historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, więc już jest super. Po drugie – my słyniemy z automotivu, więc dla nas branża spożywcza to jest też wyróżnik. Po trzecie jest to najbardziej zielony zakład, który jest zakładem wzorcowym i będzie pokazywany całemu światu – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Powstanie takiego zakładu produkcyjnego to też kolejny impuls rozwojowy dla Dolnego Śląska i ziemi średzkiej.

Takie nowoczesne miejsca pracy mają znaczenie, bo podnoszą poziom, są wzorcem dla innych. Właśnie takich miejsc pracy oczekujemy, w takich fabrykach, które są tak nowoczesne i środowiskowo zrównoważone. Do tej pory ten rozwój w Środzie Śląskiej był oparty o firmy branży automotive, ale dziś mamy już branże rolno-spozywczą, mamy też tutaj po sąsiedzku zakład , który będzie się reaktywował, branża lotnicza. Więc rozwijamy się pełną parą – mówi Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

– Cieszymy się ogromnie, gratulujemy, kibicujemy. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia inwestycja koncernu PepsiCo w Polsce i w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – mówi Przemysław Bożek.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy