– Kiedy przyjeżdża do nas student lub pracownik to bardzo dużo rzeczy ma do ogarnięcia i jest to trudne do wytłumaczenia, do poprowadzenia w różne miejsca, dlatego ideą jest stworzenie centrum, co właśnie zrobiliśmy, gdzie jedna osoba wręcza komplet dokumentów, objaśnia, pokazuje, wskazuje drogę – mówi Monika Ilecka-Folcik, koordynatorka Programu Erasmus.
– Będą mieli pytania, nie muszą wysyłać maili, mogą przyjść po prostu spotkać się w kontakcie bezpośrednim. Wierzę, że nie tylko ci obcokrajowcy, którzy aktualnie studiują, ale za chwilę będzie ich zdecydowanie więcej. Mamy przygotowane wszystkie kierunki w języku angielskim. Robimy dużą kampanię na zewnątrz po to, żeby tak naprawdę cały świat, jeżeli chce przyjechać do Wrocławia, studiować naszej uczelni, mógł tutaj przyjechać – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego We Wrocławiu.
W Welcome Centre AWF na studentów lub pracowników zagranicznych będzie czekać wykwalifikowany pracownik, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące nie tylko studiów, ale także pobytu i zameldowania. Ma to ułatwić aklimatyzację wszystkim przyjeżdżającym do Wrocławia, którzy chcą związać swoją przyszłość z wrocławską akademią. Pracownicy AWF-u mają świadomość, że potencjalni kandydaci zwracają uwagę na to, czy na uczelni funkcjonuje takie miejsce.
– Sprawdza i zwraca bardzo mocno uwagę, jak bardzo uczelnia jest przygotowana na jego pobyt tutaj. Czy on będzie właśnie zaopiekowany, czy pomożemy mu, czy jak gdyby przed przyjazdem już widzi zakres prac, które musi koniecznie zrealizować. Jeżeli widzi, że jest takie miejsce, to jest mu łatwiej się zdecydować – dodaje Monika Ilecka-Folcik, koordynatorka Programu Erasmus.
– Zawsze mówię, że we współpracy powstaje ta synergia. Coś nowego tworzymy. Ja chcę wspólnie tworzyć z ludźmi, którzy do nas przyjeżdżają i my, którzy wyjeżdżamy na zewnątrz, właśnie tą nową jakość – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego We Wrocławiu.
Na ten moment na AWFie studiuje około 60 studentów z zagranicy. W ramach Erasmusa przylatują najczęściej z Portugalii, Hiszpanii lub Turcji. Na pełen okres studiów przyjeżdżają najczęściej z Białorusi i Ukrainy.
– Nasz projekt cały skupia się nie tylko na anglojęzycznych odbiorcach i studentach, którzy mogliby podejmować studia w języku angielskim, ale także na studentach ze Wschodu, z Ukrainy, Białorusi i dlatego też materiały przygotowujemy po ukraińsku. Pozyskaliśmy środki finansowe na realizację naszego projektu. Projekt się nazywa „Welcome to AWF”, idąc tropem programu całego, który nazywa się „Welcome to Poland”, finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – mówi Magdalena Opala, koordynatorka Projektu „Welcome to AWF”.
Uczelnia pozyskała grant na otwarcie centrum oraz kampanię informacyjną. Teraz będzie chciała dotrzeć do studentów z zagranicy i zaprosić ich do Wrocławia.