Wrocławski Salon Maturzystów: przyszli studenci szukają uczelni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Chociaż rok szkolny dopiero się rozpoczął, dla nich następne miesiące będą wyjątkowe i upłyną pod znakiem przygotowania do egzaminu dojrzałości. Tegoroczni maturzyści do końca września maja złożyć deklarację przedmiotów, które chcą zdawać na maturze. Już teraz myślą także o przyszłości i poznają ofertę wrocławskich uczelni wyższych.

– Na pewno wprost można się dowiedzieć, jakie są kierunki na studiach, co w internecie czasem jest tak myląco zapisane i można się w tym łatwo pomieszać. Bardzo się podoba, szukam kierunków na ekonomicznym, wszystkiego się dowiedziałam.

Przyszłam tutaj zobaczyć, jaką ofertę i możliwości mają. Już jest jakiś pomysł na przedmioty maturalne, coś jest w głowie, ale zobaczymy. Jeszcze troszkę czasu jest, zobaczymy.

Nie mam najmniejszego pojęcia, co chcę studiować. Myślę, że na pewno takie spotkania dadzą więcej niż brak takich spotkań i jest to przynajmniej jakiś początek do wybrania swojej drogi w przyszłości.

Nie, jeszcze nie wiem. Jestem na początku, w tym momencie naprawdę jeszcze nie wiem – wyznają maturzyści.

Ta idea spotkania matury ze studiami jest dosyć oczywista, wiemy przecież – kolejne pokolenia wyrosły w takim rytmie i w takim porządku edukacyjnym – że ta matura jest przepustką na studia. Trzeba przyzwoicie ją zdać, krótko mówiąc. Aby tak było, to trzeba się do niej dobrze przygotować. Najpierw wiedzieć, na jakie chcemy pójść studia, to jest ta pierwsza kwestia, która powinien sobie postawić maturzysta, który do końca września ma czas na to, żeby określić, co będzie zdawał – mówi Magda Rulska, fundacja Edukacyjne Perspektywy, organizator Wrocławskiego Salonu Maturzystów.

Najbardziej nas frustruje to, że po prostu nie mamy na czym pracować, bo nie ma arkuszy. CKE też właściwie nie udostępniło za wiele informacji i zbyt wielu przykładów i to jest na pewno irytujące. Gdyby było tego więcej, to myślę, że spokojnie, a jednak ten stres jest przez to trochę większy – mówi jeden z maturzystów.

Ja chcę studiować fizykę kwantową. Odkrywanie różnych dziwnych rzeczy w fizyce to moja pasja od małego. Zawsze mnie to interesowało i mam nadzieję, że to się nie skończy. Chcę studiować na Politechnice Wrocławskiej, blisko domu. Brat był, mówi, że fajnie, więc jak najbardziej – mówi kolejny maturzysta.

Oferujemy jak zwykle bardzo bogatą ofertę studiów inżynierskich. To jest nasza specjalność i na te studia zapraszamy bardzo serdecznie. Oczywiście cały czas staramy się nadążać za zmieniającym się rynkiem pracy, stąd w naszym portfolio coraz nowsze kierunki. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i naszych przyszłych studentów. Przede wszystkim sobie cenimy ten kontakt ze względu na bezpośrednią możliwość zadawania pytań. Jesteśmy bezpośrednio tutaj na wyciągnięcie ręki dla każdego kandydata, który ma wątpliwości, ma pytania – mówi Małgorzata Smutkiewicz, specjalista ds. rekrutacji, Politechnika Wrocławska.

Najczęściej pytają o progi punktowe, których nie ma. Na Uniwersytecie Wrocławskim nie ma progów punktowych, czyli listy są rankingowe. Dostają się najlepsi kandydaci i kandydatki, którzy mają najwięcej punktów rekrutacyjnych. Tych progów nie ma, o to najczęściej pytają, a tak mówiąc poważnie, to pytają o najbardziej oblegane kierunki. Mamy 150 kierunków studiów, 250 specjalności na tych kierunkach w różnych obszarach naukowych. Mamy kierunki przyrodnicze, ścisłe i techniczne, prawne i społeczne, filologiczne, humanistyczne – mówi Agata Mitek, dział ds. komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Akademia Wychowania Fizycznego ma dwa wydziały. Na Wydziale Fizjoterapii mamy trzy kierunki: fizjoterapię, kosmetologię i terapię zajęciową. Natomiast na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu mamy: wychowanie fizyczne, sport, turystykę i rekreację, kinezjologię w języku angielskim. Od kilku lat obserwujemy trend, że rzeczywiście kierunkiem, na który najtrudniej się dostać jest fizjoterapia i kosmetologia. Tam rzeczywiście trzeba się wykazać bardzo dobrym wynikiem matury – mówi Anna Olszańska, kierowniczka biura rekrutacji AWF Wrocław.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy