Wrocławskie linie turystyczne: otwarcie sezonu 27 maja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów na ulice Wrocławia wyjechały zabytkowe pojazdy wystawione przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Każdy chętny mógł się przejechać między innymi tramwajem typu N, czyli przedstawicielem polskiej powojennej produkcji, jak również słynnymi autobusami, takimi jak ikarus czy ogórek. Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli skorzystać z takich przejażdżek. 27 maja, czyli w najbliższą sobotę, ruszają wrocławskie linie turystyczne, które będą kursować w każdy weekend aż do początku września.

W przypadku autobusów na liniach pojawią się pojazdy od lat 70-tych po lata 90-te.

Na pewno pojawią się autobusy ogórki, będziemy również mieli przegubowe ikarusy, dwa z nich zostały wyremontowane w tym roku. Jeden to autobus jeszcze z manualną skrzynią biegu, z harmonijkowymi drzwiami, takie jak jeździły w latach 80-tych. Drugi to już nowszy z lat 90-tych, ale w tym momencie też już zabytkowy, z dużymi drzwiami. Oprócz tych przegubowych mamy też kilka ikarusów krótkich i wytwory jelczańskich zakładów, czyli między innymi autobus PR110, czyli tak zwany Berliet, czy autobus Jelcz M11 – mówi dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. 

Jeśli chodzi o tramwaje, to na pasażerów czekają przejażdżki zarówno klasycznymi, dwuosiowymi z drewnianymi siedzeniami z 1949 roku i z 1960 roku, jak również tymi nowszymi, z lat 70-tych. 

Na pasażerów czekają prawdziwi weterani transportu publicznego i troszkę nowocześniejsza konstrukcja, ale już też przez niektórych wrocławian niepamiętana. Między innymi przegubowiec 102Na, numer 2069, pięknie odrestaurowany do takiego stanu fabrycznego, czyli tak jak on wyjechał z fabryki chorzowskiej, pochodzący z 1972 roku. Co ciekawe w jednym z tramwajów będzie czekał na państwa przewodnik, który opowie o zabytkach, o atrakcjach, które będziemy widzieć z okien tramwaju – mówi dr Tomasz Sielicki, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego .

Linie turystyczne wpisują się w ogólną komunikację Wrocławia, czyli jest konduktor, gdzie można kupić bilet w cenie biletu jednorazowego lub ulgowego i jednocześnie obowiązują również bilety miejskie, czyli bilety UrbanCard oraz bilety czasowe. Aczkolwiek byłoby fajnie, żeby jak najwięcej osób kupowało u nas te bilety, bo dochód idzie także na utrzymanie tych pojazdów – mówi dr Krzysztof Kołodziejczyk.

Szczegółowy rozkład jazdy wrocławskich linii turystycznych można będzie sprawdzać na fanpage’u na facebooku Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Nasze stowarzyszenie ma ponad 30 pojazdów, z czego przynajmniej te kilkanaście zostanie na tych liniach zaprezentowane. Będziemy wcześniej na facebooku Wrocławskich Linii Turystycznych ogłaszać, jakie pojazdy będą jeździć – mówi dr Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy