Od wybuchu wojny w Ukrainie wszystkie krajowe uczelnie prowadzą zajęcia zdalnie. We Lwowie sytuacja od tygodni jest bardzo trudna.
Co 2-3 godziny słyszymy syreny, trzeba być w duchowym, emocjonalnym napięciu, bo nie wiadomo, co się może stać – mówi ks. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.
Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie to znakomita uczelnia prowadzona na wzór Harwardu. Jest spadkobiercą Akademii Teologicznej założonej w 1926 roku przez Andrieja Szeptyckiego. Przez wiele lat uczelnią kierował ks. Borys Gudziak, teraz ks. Bogdan Prach. Czas wojny wymaga nowych wyzwań i rektor przyjechał do Wrocławia ze specjalną misją stworzenia we Wrocławiu przedstawicielstwa.
Nie chodzi o to, byśmy stworzyli tu jakąś filię we Wrocławiu, edukacyjną formację dla studentów. Chodzi raczej o przedstawicielstwo, które nawiązuje kontakty ze środowiskiem ukraińskim we Wrocławiu i w Polsce i z ze środowiskiem intelektualnym Polski, władzami miasta, województwa, z kościołem greckokatolickim, rzymskokatolickim, który jest bardzo pomocny w tej sytuacji, która się wytworzyła na Ukrainie. Ale chcemy też wyjść poza Polskę. Mamy blisko środowiska w Niemczech, w Monachium, tam mamy środowiska, z którymi blisko współpracujemy, w Czechach, w Pradze. Wrocław miałby pełnić rolę komunikatora między różnymi środowiskami w różnych miastach i krajach, nie tylko w Polsce, ale i za granicą – tłumaczy ks. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.
W projekt zaangażował się Rafał Dutkiewicz, który od wielu lat współpracuje z Uczelnią, zasiadał w jej Senacie i do dziś utrzymuje bliskie kontakty w władzami uczelni.
Lokalizacja wrocławska sprzyja temu, że będziemy pięknym łącznikiem między Ukrainą a Polską, między Ukrainą a Unią Europejską. Na dodatek, gdyby się udało, jeszcze tego nie wiemy, zlokalizować ją w pobliżu konsulatu, w pobliżu Katedry Greckokatolickiej w miejscu, które w przyszłości możemy nazywać małą Ukrainą – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.
Nasza misja to być w różnych środowiskach i zdobywać partnerów, dlatego że mam nadzieję, że wojna jak najprędzej się skończy i my musimy kraj odbudowywać i wchodzić w struktury europejskie. I my chcemy być pomostem między UE – krajami, środowiskami, które ją tworzą a tymi środowiskami, które mają odbudowywać nową Ukrainę – mówi ks. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.