Zaangażowanie rośnie – budżet obywatelski Jeleniej Góry na rok 2025

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego w Jeleniej Górze. Najchętniej głosowały kobiety.

Jesteśmy już po etapie głosowania, projekty zostały wybrane. Najważniejsze jest to, że mieszkańcy sami decydują, które projekty chcieliby, aby zostały zrealizowane. Są projekty twarde, miękkie – jak różnego rodzaju zajęcia – oraz zielone. Mamy także projekty związane z oświatą – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Mieliśmy do rozdysponowania 3 miliony 620 tysięcy złotych na rok 2025. Zakończyliśmy głosowanie i wybór projektów w pięciu kategoriach. W każdej kategorii przeznaczono określoną pulę środków, tj. 3 miliony 620 tysięcy złotych podzielone na konkretne kategorie. Liczba projektów zakwalifikowanych do realizacji w każdej kategorii zależała od liczby głosów i wartości projektów – dodaje Marcin Ryłko, rzecznik prasowy miasta Jelenia Góra.

Wniosek złożyłam, ponieważ jest to moja dzielnica, po której codziennie chodzę. Przeszkadzało mi, że jest tu brzydko, że brakuje altanki. Park ten, dawniej główny park miejski, jest położony w centrum, blisko deptaków, muzeum i teatru. Kiedyś był piękny, zadbany, ale teraz jest zapomniany i niedoinwestowany. Od dłuższego czasu chciałam coś tu zmienić. Czasem nawet myślałam, żeby sama coś posadzić, ale wiadomo, że mogłabym mieć z tego tytułu kłopoty. Dlatego zdecydowałam się napisać projekt – wyjaśnia Martyna Faryniarz, liderka jednego z wygranych projektów.

W przyszłym roku będziemy realizować cztery projekty inwestycyjne. Pierwszy to „Ty też możesz zostać ninja”, w ramach którego powstanie plac sportowo-sprawnościowy w Cieplicach. Kolejny projekt obejmuje budowę miejsc postojowych przy ulicy Ogińskiego, w dzielnicy Zabobrze. Następny projekt to „Rekreacyjnie, sportowo i aktywnie na Zabobrzańskim Dołku”, w którym zostanie zagospodarowany teren dla dzieci i młodzieży. Ostatni projekt to rewitalizacja wzgórza Kościuszki i parku, który odzyska dawny blask – powiedział Marcin Ryłko.

Projekt obejmuje przede wszystkim naprawę betonowego ogrodzenia od strony Mickiewicza, pogłębienie i oczyszczenie oczka wodnego. Warto, by na środku oczka ponownie pojawił się domek dla kaczek, które rodzice z dziećmi chętnie obserwują. Planowane są także nowe altany i stojaki na rowery, ponieważ park odwiedza wiele osób na rowerach. Dodatkowo projekt przewiduje renowację rabat, które wymagają już naprawy oraz intensywnej pielęgnacji roślinności – dodaje Martyna Faryniarz.

Kolejną kategorią są projekty oświatowe. W skrócie: powstanie mobilne planetarium przy Zespole Placówek Pozaszkolnych, Centrum Wspierania Uzdolnień w Jeleniej Górze, a także siłownia zewnętrzna przy Liceum Ogólnokształcącym im. Norwida oraz „siłownia pod chmurką” dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Mamy też dwa projekty społeczne: „Polskie Perełki – Tanie Wycieczki dla Mieszkańców Jeleniej Góry” oraz projekt „Tu się zaczęło – 80 lat harcerstwa na Dolnym Śląsku”. W kategorii ekologicznej mieszkańcy wybrali trzy projekty: „Piękne Cieplice”, „Zielona Jelenia Góra” oraz „Zabobrzańska Strefa Aktywności dla Każdego” – uzupełnia Marcin Ryłko.

Co ciekawe, liczba osób głosujących rośnie z roku na rok. W tym roku oddano prawie 7 tysięcy głosów, lecz niepokojące jest to, że aż trzy czwarte z nich należało do kobiet. Niestety, panowie nie wykazują chęci angażowania się w projekty i głosowanie. Szkoda, bo przecież są one realizowane z myślą o wszystkich mieszkańcach Jeleniej Góry. Kobiety są tu bardziej zaangażowane – skomentował Jerzy Łużniak.

Zobacz również

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i zabytków. Zarząd województwa chce przeznaczyć miliony na renowację tych drugich, ale patrząc na bogactwo naszego regionu, to wciąż kropla w morzu potrzeb i włodarze województwa tego nie ukrywają.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy