Zapalenie przyzębia. Objawy i metody leczenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wśród najbardziej znanych chorób jamy ustnej na świecie na pierwszym miejscu znajduje się próchnica, na drugim miejscu zapalenie przyzębia, a na trzecim miejscu tak zwane bezzębie. Jeśli chodzi o zapalenie przyzębia, to jak się okazuje mamy z tym w Polsce nieciekawą sytuację. Ponieważ aż 40% osób w przedziale wiekowym od 30. do 50. roku życia ma z tym problem.

U osób starszych, powyżej 60. roku życia, gdzie w tym momencie obserwujemy, że zwiększa się liczba zachowanych zębów, to ten odsetek może nawet wzrastać do 60-65%. Więc są to choroby naprawdę bardzo częste i jeżeli rzeczywiście, a my głęboko w to wierzymy, jest ten związek przyczynowo-skutkowy z tymi chorobami systemowymi, to przy takiej populacji osób, które mają taki przywlekły stan zapalny w jamie ustnej, to narażenie na występowanie tych chorób systemowych jest naprawdę bardzo wysokie – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne.

Nieleczone zapalanie przyzębia może spowodować zaburzenia w organizmie, które mogą doprowadzić na przykład do cukrzycy oraz chorób sercowo-naczyniowych, w przypadku kobiet w ciąży do chorób neonatologicznych.

Wiemy dziś, że lecząc właściwie to zapalenie przyzębia u kobiet w ciąży, jesteśmy w stanie zapobiegać niskiej masie urodzeniowej. Kolejne, bardzo ciekawe badania wskazują również na związek zapalenia przyzębia z zaburzeniami poznawczymi. Dotyczy to nie tylko osób z chorobą alzheimera czy z demencją, osób starszych, ale dotyczy to też osób, które mają 40-50 lat. Przywlekły stan zapalny w organizmie po prostu prowadzi do tego, że zaburzenia poznawcze się nasilają – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka.

Jak wyjaśnia prof. Tomasz Konopka z wrocławskiego Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego, leczenie periodontologiczne, w zależności od stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia, może być niechirurgiczne oraz chirurgiczne.

To leczenie niechirurgiczne polega na takich zabiegach właśnie poddziąsłowych wykonywanych albo przy pomocy narzędzi ręcznych albo przy pomocy narzędzi maszynowych i jest to taki standard periodontologiczny. Wspomagamy to leczenie nowymi innowacyjnymi lekami. Jest to wcześniejszy stan zapalenia przyzębia. Natomiast to stadium późniejsze, kiedy dochodzi do utraty zębów, do ruchomości zębów to wymaga takiego leczenia zespołowego – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne.

Specjalistyczna Poradnia Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej, która działa przy Uniwersyteckim Centrum Stomatologicznym jest największą tego typu jednostką na Dolnym Śląsku, która zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie między innymi w zakresie chorób przyzębia. Jak zaznaczają specjaliści, jeśli zauwazyliśmy u siebie pierwsze objawy zapalenia przyzębia należy zareagować. 

Takim najczęstszym, najszybszym objawem jest krwawienie dziąsłowe. Jeśli my przysłowiowo zauważamy krew przy czyszczeniu zębów, którą widzimy na umywalce podczas rannego oczyszczania zębów, to jest to oznaka tego, że powinniśmy przynajmniej pójść do dentysty. Jeżeli ten dentysta stwierdzi, że problem jest głębszy, że jest to już zapalenia przyzębia, to oczywiście bardzo serdecznie zapraszamy do nas – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy