„Akademia Lidera Edukacji” dla wrocławskich dyrektorów. „Chcemy podnosić kompetencje”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław stawia na edukację - to zarówno inwestycje w oświatę, jak i podnoszenie kompetencji i rozwój kadry, dlatego Instytut Heweliusza zorganizował dla dyrektorów placówek specjalny kurs „Akademia Lidera Edukacji”.

Filip Marek jest dyrektorem Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu od dwóch lat. Podkreśla, że kurs pozwolił zdobyć nowe kompetencje potrzebne do dobrego zarządzania szkołą.

– Prowadzenie szkoły, finanse czy przepisy prawa oświatowego, ale też było świetnym miejscem do spotkania, żeby porozmawiać o takich kompetencjach, których dzisiaj wymaga się od dyrektora szkoły. Powiedzmy sobie szczerze dyrektor szkoły oglądany jest dzisiaj z każdej strony, więc umiejętność rozmowy z rodzicami, budowania wizerunku szkoły, placówki, grona pedagogicznego czy właśnie dyrektora to jest jedno z takich wyzwań XXI wieku – mówi Filip Marek, Zespół Szkół nr 3 we Wrocławiu.

Kurs zorganizowany przez Instytut Heweliusza opierał się na warsztatach dotyczących m. in. finansów oświatowych, mediacji, zarządzania kryzysowego i budowa wizerunku.

– Akademia Lidera Edukacji to autorski program Instytutu Heweliusza, który napisaliśmy specjalnie z myślą o wrocławskich dyrektorach placówek oświatowych. Myślę sobie, że ta wiedza, którą otrzymali podczas tego kursu, tą wiedzę będą mogli wykorzystać do tego, żeby jeszcze lepiej zarządzać szkołami, przedszkolami i żeby faktycznie te miejsca, które tworzą i które budują, były magiczne, bo szkoła jest dla nas magią. I do szkoły wracamy dosłownie i symbolicznie przez całe swoje życie. I ta szkoła jest w naszym sercu do końca życia – mówi Ilona Byra, prezes Instytutu Heweliusza.

– Pełni są oni takiej mądrej pokory i refleksji. No bo przecież trzeba mieć i dystans i pewną  autorefleksję, żeby chcieć podnosić swoje kwalifikacje, będąc i tak doskonale przygotowanymi do wykonywania swojego zawodu. Bo oni są najlepsi w kraju i są najlepsi na świecie. Wiem, o czym mówię, bo ich znam, a mimo to właśnie znajdują czas, mają energię, żeby dalej się uczyć. W przypadku nauczycieli, dyrektorów jest to o tyle ważne, że to od nich zależy przecież wykształcenie i wychowanie przyszłych pokoleń wrocławian – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Myślę, że sama merytoryka kursu oczywiście była dostosowana do tego, czym się zajmujemy w placówkach szkolnych. Bardzo często narzędzia, którymi posługiwali się wykładowcy czy prowadzący były dosyć nietypowe, rzadko spotykane w szkole i jednak pokazujące nam dyrektorom, w jaki sposób inaczej można spojrzeć na nasze placówki. A czasami takie zdystansowanie jest bardzo potrzebne – mówi Filip Marek, Zespół Szkół nr 3 we Wrocławiu.

To była pierwsza edycja Akademii Lidera Edukacji.

– Już zaprosiliśmy dyrektorów wrocławskich szkół do kolejnej edycji, która będzie zmodyfikowana o wszystkie uwagi i komentarze osób, które brały udział w pierwszej edycji – mówi Ilona Byra, prezes Instytutu Heweliusza.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy