V Forum Turystyki Europejskiej pod hasłem „Przyszłość w turystyce – turystyka w przyszłości” skupia wokół siebie przedstawicieli nauki, biznesu i branży turystycznej.
- – Mówiąc o turystyce, mówimy o wyjeździe poza swoje miejsce zamieszkania w celach poznawczych, wypoczynkowych. I tutaj wiele elementów możemy wymienić. Jakie to są cele, które nam przyświecają? Ale to, co jest takie unikalne, to jest poznanie kultury, ludzi, zwyczajów, obyczajów, nawet tej kultury, takiej najbliższej nam, czyli kulinarnej, życia ludzi, środowiska, które poznajemy – mówi dr hab. Piotr Oleśniewicz, prof. AWF, kierownik Zakładu Turystyki AWF Wrocław.
- – Turystyka jest bardzo ważnym obszarem gospodarki. W Polsce to około 4,5 % do 6% PKB w zależności od roku, więc znacząco. Są również kraje, których ten procent jest znacznie, znacznie wyższy – mówi dr hab. Daniel Puciato, Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
- – Bo dzisiaj turystyka już nie jest dobrem luksusowym, jest dobrem powszechnym. Każdy chce korzystać. W związku z tym oczywiście, że biura podróży, biura turystyczne organizują różnego rodzaju wycieczki zagraniczne, ale Polacy, szczególnie dzisiaj, uwielbiają samemu planować wizyty, rezerwować hotele, rezerwować trasy, kupować bilety na samoloty, na pociągi, na autobusy – mówi prof. Marian Noga, Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu.
Ogromny wpływ na turystykę miała pandemia COVID-19. Widać to wśród obecnych trendów.
- – Bardzo ciekawym trendem jest dzisiaj łączenie pracy zawodowej z wyjazdami turystycznymi, dlatego, że coraz więcej z nas pracuje zdalnie i tę pracę można wykonywać również w innych destynacja i innych miejscach. Nie tylko w domu. Bardzo ważne dzisiaj są również kwestie bezpieczeństwa, dlatego, że świat jest bardzo niestabilny, otoczenie międzynarodowe jest bardzo turbulente i to sprawia, że potencjalni turyści, także biznesmeni, którzy biorą udział w różnych imprezach turystycznych, zwracają szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa – mówi dr hab. Daniel Puciato, Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.
- – Dużo jeździmy jako Polacy, bo jeżeli 20 lat temu wyjazd na przykład do przysłowiowego Egiptu był wydarzeniem, to dzisiaj naprawdę co druga rodzina w Polsce jest w stanie wyjechać do Egiptu i do Egiptu wyjeżdża – mówi prof. Marian Noga, Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu.
- – Turystyka jest tym elementem, takim przyjemnym w życiu człowieka. Planujemy go i w wakacje i zimą. To jest to coś, co sprawia nam wielką frajdę, ale też chcemy sporo o tym wiedzieć. Jak to wygląda u nas w kraju, jak wygląda za granicą – mówi dr hab. Piotr Oleśniewicz, prof. AWF, kierownik Zakładu Turystyki AWF Wrocław.
Po okresie zamrożenia, turystyka ożywa po pandemii. Przykładem jest Wrocław, który w 2022 roku odwiedziło ponad milion turystów więcej niż rok wcześniej.