AWF Wrocław: inauguracja roku akademickiego 2023/2024

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Inauguracja nowego roku akademickiego 2023-2024 w Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków w Wrocławiu tym razem odbyła się 25 września, w murach auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to święto studentów i wykładowców, ale też szczególny moment dla tych wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze studiami.

Uroczystość odbywa się już po raz 77. Rozpoczynamy kolejny, 77. rok w Akademii Wychowania Fizycznego imienia Polskich Olimpijczyków. Ogromnie się cieszę, że rozpoczynamy go właśnie w murach Uniwersytetu Wrocławskiego, przypominając kolejnym pokoleniom, skąd myśmy wychodzili i tutaj zawsze wracamy, za co bardzo dziękuję Panu Rektorowi i władzom Uniwersytetu – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego to między innymi czas na powitanie nowych studentów, wręczenie dyplomów magisterskich i doktorskich, listów gratulacyjnych, jak również odznaczeń i nagród. Tym razem ważną częścią wydarzenia było nadanie tytułu Doktora Honoris Causa profesorowi Piotrowi Ponikowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z którym Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu współpracuje już od ponad 20 lat.

Prowadzimy wspólne badania na osobach, które mają problemy z krążeniem. Prowadzimy badania, na ile one mogą uczestniczyć w aktywności fizycznej i wiemy, że mogą, ważne, żeby wiedzieć na jakim poziomie. Robimy to właśnie wspólnie z Uniwersytetem Medycznym. Drugi projekt bardzo duży, który realizujemy wspólnie z panem profesorem Ponikowskim jako uczelnia, to jest projekt diagnozy osób uprawiających biegi długie, w tym maratony po 50. roku życia – mówi prof. Andrzej Rokita.

Wiele, wiele lat temu, jeszcze w szpitalu wojskowym, rozpoczynaliśmy taki bardzo ciekawy projekt, który się nazywa Nordic Walking. Robiliśmy to nie dla osób zdrowych, ale próbowaliśmy to wprowadzić i wprowadziliśmy z sukcesem u osób z niewydolnością serca. Potem robiliśmy cały szereg projektów w obszarze maratonu razem z panem profesorem Chmurą. Tak że dla mnie, to jest szczególny moment takiego, jak gdyby podsumowania tych wielu lat współpracy – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Jak mówi prof. Piotr Ponikowski, nie spodziewał się takiego wyróżnienia i że będzie ono swoistym podsumowaniem wieloletniej współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

To jest wielkie wyróżnienie, tak jak powiedziałem, podsumowanie wieloletniej współpracy. To jest najwyższe wyróżnienie akademickie uczelni, którą osoba spoza uczelni może otrzymać. Jestem zaszczycony, dumny – mówi prof. Piotr Ponikowski.

Będziemy gościć też naszych przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych – Jamsa Gostomskiego, który w 2015 roku przyjechał do naszej uczelni z Wisconsin University. Rozpoczęliśmy współpracę z tym uniwersytetem. Ta współpraca doprowadziła nas do tego, że udało nam się skomercjalizować nasze EDUballe w Stanach Zjednoczonych. One są znane też jako BRAINballe. Dzisiaj nasze BRAINballe, z naszym logo są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i stamtąd wracają do Europy. – To też i może przede wszystkim — święto studentów. – Absolutnie. To dzisiaj immatrykulacja, czyli wpisanie w poczet studentów. Tak naprawdę, dopiero po złożeniu przysięgi ślubowania, stają się studentami. Ogromnie się cieszę, że będę mógł ich powitać w murach naszej uczelni – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy