Bieganie i matematyka – międzynarodowy konkurs na UE we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mnóstwo zabawy, pozytywnej energii, rywalizacja i przy okazji sprawdzanie wiedzy. Tak wyglądają międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne, które po raz kolejny odbywają się we Wrocławiu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Tym razem Nabój Junior dotyczy najmłodszych, a więc uczniów siódmych, ósmych klas.

Punktualnie o godzinie dziesiątej w wielu miejscach na świecie uczniowie dostali do wykonania takie same zadania matematyczno-fizyczne. Liczyło się wiele aspektów.

  • Wiedza, emocje, ale też umiejętności sportowe. Bo pamiętajmy o tym, że to są zawody, które w korzeniach swoich mają właśnie biegi. Biegi po zadania, biegi z zadaniami rozwiązanymi, no i takie typowo sportowe emocje adrenaliny – mówi dr hab. Krzysztof Nowosielski, prof. UE, koordynator zawodów. 

Z każdym rozwiązaniem zawodnicy musieli przybić do jurorów konkursu po akceptacji wyników. 

  • Widziałyście wcześniej te zadania? One są trudne? Tak, patrzyłyśmy na te zadania. Dla nas, jak my jesteśmy w trzeciej liceum, już nie są takie trudne, ale gdybyśmy były w podstawówce, to uważamy, że są dość trudne. Tak, są na takim wysokim poziomie. Wymagały na pewno znajomości niektórych jednostek i też trzeba trochę pomyśleć ze niektórymi, jak to trzeba rozwiązać.

  • Kto u was myśli, a kto u was biega? No przyznam się, głównie oni myślą, a głównie biegam. Niektóre zadania wymagają znajomości i fizyki, a niektóre zadania to takie pomysłowe, raczej – mówią organizatorzy i biorący udział w konkursie. 

We Wrocławiu organizatorami konkursu są Uniwersytet Ekonomiczny i Liceum Ogólnokształcące nr 3. To dlatego zadania dla uczniów nie są typowo szkolnymi. 

  • I to są takie zadania, można powiedzieć, niestandardowe, czyli takie, które wymagają pomysłu, pomysłu zobaczenia czegoś inaczej, ale także takie z fizyki, też takie, w którym trzeba też zastosować jakieś wzory. Młodzież, oprócz tego, że musi myśleć, że musi wpaść na pomysł, pomysł może korzystać z tablic, które są przygotowane dla wszystkich zawodników takie same, dla wszystkich zawodników w różnych krajach, którzy startują, otrzymują te same tablice i mogą z nich korzystać- mówi Elżbieta Bąkowska, nauczycielka matematyki LO nr 3 we Wrocławiu. 

Wszyscy bawili się dobrze, choć nie wszyscy odnosili spektakularne sukcesy. 

  • Powiedzcie mi jak wam idzie. Mieszane uczucia, tak to widzę. Trudne zadania, czego wymagają, z czym macie problem? Ja nie wiem, jaki jest obwód ziemi. Ale zabawa, dobra zabawa, nauka, coś wyciągnięcie z tego? Wiedzę na następny rok. Jak może tu przyjedziemy, to będziemy widzieć, że trzeba się  bardziej przygotować.

  • Próbujecie z nich coś wyciągnąć? No cały czas dochodzą. Czasem przy ósmym dopiero razie,  ale dochodzą. Czyli ciężkie są zadania? Im dalej tym trudniej, ale te początkowe trochę prostsze, ale ciężkie. Niektóre naprawdę ciężkie – mówią uczestnicy konkursu. 

Dla UE to bardzo ważne zawody, mimo że uczniów szkół podstawowych. 

  • Młodzi ludzie, którzy dzisiaj mają 12, 13, 14 lat, uzdolnieni matematycznie, to przyszli liderzy, to przyszli studenci i najbardziej wartościowa młodzież, ponieważ kompetencje matematyczne, to obok kompetencji internetowych, kompetencji emocjonalnych, kompetencji komunikacyjnych, jedne z najważniejszych na rynku pracy i to są te kompetencje, które będą decydowały o sukcesie gospodarczym naszego kraju – mówi prof. Bogusława Drelich-Skulska, prorektorka ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej UE we Wrocławiu. 

Zobacz również

Od 25 lat Zarząd Powiatu Wrocławskiego nagradza najzdolniejszych uczniów. Tym razem do grona tych, których działania zostały dostrzeżone i docenione, dołączyło kolejnych 40 stypendystów. Podczas gali wręczono stypendia w trzech kategoriach: naukowej, artystycznej i sportowej.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy