Kowary: zabytkowy dworzec PKP odzyskał blask. Teraz będzie służył mieszkańcom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zabytkowy budynek dworca PKP w Kowarach został zrewitalizowany. Teraz powstanie tu Centrum Informacji Turystycznej oraz Muzeum Rzemiosła Kowar, a w przyszłym roku zostanie dobudowana biblioteka publiczna.

– Dworzec PKP tak na to mówimy. Natomiast jest to obiekt po byłym dworcu PKP. Obiekt, który kosztował miasto około 10 mln zł. Z tego połowę mieliśmy z Polskiego Ładu. Pozostałe środki były z dochodów własnych. Dworzec, który jest przepiękny, który został odrestaurowany w sposób chyba fantastyczny, bo się wszystkim podoba, ale i też klimat, który tam został stworzony, jest niesamowity — mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Dworzec już w przyszłym roku ma służyć mieszkańcom wraz z ponownym otwarciem linii kolejowej do Karpacza.

– Obiekt został odbudowany ściśle według zaleceń konserwatora zabytków, z zachowaniem najcenniejszych elementów konstrukcyjnych byłego dworca, to jest konstrukcja dachu oraz ścian, które zostały wyczyszczone i zaimpregnowane. Budynek jest w pełni pasywny z ogrzewaniem opartym na ekologicznym źródle energii pompy ciepła, systemie rekuperacji i klimatyzacji — mówi Radosław Burchacki, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Kowarach.

Remont kowarskiego dworca kosztuje około 10 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z programu Polski Ład. 

– Podczas projektowania dworca skupiliśmy się na połączeniu jego historycznej wartości z nowoczesnością nie tylko w postaci ogrzewania, ale także zwiększenia dostępności dla osób niepełnosprawnych. Do wejścia prowadzi nowa pochylnia, a na pierwsze piętro prowadzi nowoczesna winda. Pomiędzy pomieszczeniami zostały zlikwidowane progi, dzięki czemu budynek jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych — mówi Elżbieta Wójcik, podinspektor ds. infrastruktury technicznej rozwoju miasta Kowary.

– Zadanie zostało podzielone na cztery części A, B, C, D. W części D ostatniej, która teraz nie istnieje, bo została zburzona, w przyszłym roku powstać ma Miejska Biblioteka Publiczna. W części A, B, C, gdzie teraz się znajdujemy, ma powstać Muzeum Rzemiosła Kowar, centrum produktu lokalnego oraz informacja turystyczna. A sam budynek pochodzi z roku 1882. Do gminy miejskiej Kowary został przekazany w 2012 roku i od tamtej chwili stał nieużytkowany — mówRadosław Burchacki, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Kowarach.

– Wróciliśmy do pierwotnej faktury, czyli do cegły. W dworcu będzie centrum informacji turystycznej i mam nadzieję, że już rok w 2024 będziemy otwierać. Będzie też muzeum poświęcone miastu Kowary, Muzeum Włókiennictwa. Kowary to fabryka dywanów, Kowary to włókno i chcielibyśmy, żeby tam powstała stała wystawa włókiennicza, ale również będzie sala poświęcona kolejnictwu, bo przecież to jest były dworzec PKP. Będzie sala poświęcona górnictwu, bo Kowary to górnictwo. Także będzie taka bardzo uniwersalna wystawa — mówi Elżbieta Zakrzewska, burmistrz miasta Kowary.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy