“Mów o sobie, tylko o sobie” – premiera w Piekarni

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Pełną parą trwają prace nad przedstawieniem „Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec. Jest ono inspirowane opowiadaniem Tadeusza Różewicza „Grzech" i powstaje w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

Tytuł spektaklu jest cytatem z opowiadania Tadeusza Różewicza pod tytułem „Grzech” i to są faktycznie słowa wyjęte z tego dzieła. Kiedy zanurzaliśmy się w opowiadania Tadeusza Różewicza, okazało się, że on bardzo często korzysta z takiej najbliższej nam codzienności. Dużo jest u niego bardzo ważnych rekwizytów, takich zwykłych przedmiotów, które nabierają takiego metaforycznego, symbolicznego znaczenia, stąd pojawił się taki pomysł, żeby ta przestrzeń i to opowiadanie powinno być poprzez przedmioty – mówi Daria Kopiec, reżyserka spektaklu “Mów o sobie, tylko o sobie”.

Na scenie zobaczymy 5 aktorów, którzy bez słów, poprzez wykonywanie różnych czynności, spróbują odtworzyć rzeczy, z którymi mierzymy się w naszym życiu codziennym.

To są takie choreografię, których nie widać, a które chcemy, żeby działały. Ogólnie w tym szaleństwie ma być jakaś metoda, a szaleństwo akurat w tym naszych spektaklu ma wymiar spokojny. Też układ jest specyficzny, bo są same koleżanki, realizatorki, ja jeden. Będzie można sobie popatrzyć czy z tych ustawień narzucają nam się albo nie jakieś stereotypowe spojrzenia – mówi Artur Borkowski, aktor.

Temat jest trudny, mówię o komunikacji, o tworzeniu wspólnych relacji i jeżeli my, czyli każdy sam ze sobą tych relacji nie nawiąże to będziemy się odbijać od drugiego człowieka, tworząc pewne wizje na jego temat. Tak jak to Różewicz powiedział : „Moja ręka jest twoją ręką, moje ciało jest twoim ciałem”, czyli już nawiązywał do tego, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, ale trudno nam się do siebie dostać – mówi Monika Rostecka, aktorka.

Bohaterowie zostali osadzeni w przestrzeni domowej krzątaniny nie bez powodu.

Z jednej strony oni przypominają nam osoby sprzątające, a z drugiej strony wchodzą poprzez konflikty na bazie przedmiotów i przestrzeni w takie kolizje, które się zdarzają pomiędzy nimi, w pewne takie odzwierciedlenia bardzo takich archetypicznych relacji, czyli tej najważniejszej triady : matki, ojca i dziecka – dodaje Daria Kopiec.

Premiera spektaklu odbędzie się 17 września w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy