Pełną parą trwają prace nad przedstawieniem "Mów o sobie, tylko o sobie" w reżyserii Darii Kopiec. Jest ono inspirowane opowiadaniem Tadeusza Różewicza "Grzech" i powstaje w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.
- Tytuł spektaklu jest cytatem z opowiadania Tadeusza Różewicza pod tytułem "Grzech" i to są faktycznie słowa wyjęte z tego dzieła. Kiedy zanurzaliśmy się w opowiadania Tadeusza Różewicza, okazało się, że on bardzo często korzysta z takiej najbliższej nam codzienności. Dużo jest u niego bardzo ważnych rekwizytów, takich zwykłych przedmiotów, które nabierają takiego metaforycznego, symbolicznego znaczenia, stąd pojawił się taki pomysł, żeby ta przestrzeń i to opowiadanie powinno być poprzez przedmioty - mówi Daria Kopiec, reżyserka spektaklu "Mów o sobie, tylko o sobie".
Na scenie zobaczymy 5 aktorów, którzy bez słów, poprzez wykonywanie różnych czynności, spróbują odtworzyć rzeczy, z którymi mierzymy się w naszym życiu codziennym.
- To są takie choreografię, których nie widać, a które chcemy, żeby działały. Ogólnie w tym szaleństwie ma być jakaś metoda, a szaleństwo akurat w tym naszych spektaklu ma wymiar spokojny. Też układ jest specyficzny, bo są same koleżanki, realizatorki, ja jeden. Będzie można sobie popatrzyć czy z tych ustawień narzucają nam się albo nie jakieś stereotypowe spojrzenia - mówi Artur Borkowski, aktor.
- Temat jest trudny, mówię o komunikacji, o tworzeniu wspólnych relacji i jeżeli my, czyli każdy sam ze sobą tych relacji nie nawiąże to będziemy się odbijać od drugiego człowieka, tworząc pewne wizje na jego temat. Tak jak to Różewicz powiedział : "Moja ręka jest twoją ręką, moje ciało jest twoim ciałem", czyli już nawiązywał do tego, że wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni, ale trudno nam się do siebie dostać - mówi Monika Rostecka, aktorka.
Bohaterowie zostali osadzeni w przestrzeni domowej krzątaniny nie bez powodu.
- Z jednej strony oni przypominają nam osoby sprzątające, a z drugiej strony wchodzą poprzez konflikty na bazie przedmiotów i przestrzeni w takie kolizje, które się zdarzają pomiędzy nimi, w pewne takie odzwierciedlenia bardzo takich archetypicznych relacji, czyli tej najważniejszej triady : matki, ojca i dziecka - dodaje Daria Kopiec.
Premiera spektaklu odbędzie się 17 września w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu echo24.tv. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz