Plany rozwoju kolei na Dolnym Śląsku. Co się zmieni?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wiceminister infrastruktury Polski Piotr Malepszak odwiedził Wrocław i przedstawił plany rozwoju kolei na Dolnym Śląsku. Są to plany zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Dotyczą one między innymi prac, które zostaną wykonane na odcinku Wrocław-Strzelin-Kamieniec-Kłodzko do granicy z Czechami, co pozwoli skrócić czas przejazdu z Wrocławia do Międzylesia o 30 min.

Z Wrocławia do Międzylesia najszybsze pociągi pojadą w 90 minut. Do tej pory to był czas nie krótszy niż około 120 minut, czyli 2 godziny. Stąd patrzymy na rozwój poszczególnych linii. Ten odcinek Wrocław-Międzylesie z czasem przejazdu między innymi z Wrocławia do Kłodzka w 60 minut dla najszybszych pociągów – mówi Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury RP.

W najbliższym czasie zostanie także zrealizowany remont odcinka od Kłodzka do Kudowy.

Tak żeby pasażerom w relacji z Wrocławia do Kudowy zaproponować czas przejazdu w okolicach 1 h i 45-50 min, czyli też rekordowy, jeśli chodzi o historię tej relacji – mówi Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury RP.

Zawsze powtarzam, że Dolny Śląsk to infrastrukturalne serce Polski i Europy. Rozmawiamy z przedstawicielami poszczególnych jednostek podległych Dolnośląskiej Służby Drugi Kolei, jak i również Kolei Dolnośląskich, ale też ze współpracownikami z urzędu marszałkowskiego na temat tych bieżących spraw, tych bieżących kwestii infrastrukturalnych, którymi możemy poprawić czas przejazdu, korzystanie z komunikacji zbiorowej na Dolnym Śląsku – mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tutaj zdecydowanie najbardziej liczę na Koleje Dolnośląskie, chociaż jak wiecie państwo, od grudnia też wejdzie w życie bardzo ciekawa oferta PKP Intercity w relacji z Wrocławia do Pragi. Łącznie 8 pociągów na dobę. W dłuższej też relacji aż z Trójmiasta przez Wrocław do Pragi. To będzie efekt tych działań, które planujemy w tym roku – mówi Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury RP.

Liczba osób, które korzystają z kolei na Dolnym Śląsku ciągle się powiększa. 

Jest w tym roku szansa na przewiezienie ponad 40 milionów pasażerów, a w perspektywie kolejnych lat, nawet w kolejnych dwóch, to już jest szansa na wynik na poziomie 50 milionów pasażerów. Stąd, biorąc pod uwagę te liczby, musimy być gotowi z infrastrukturą – mówi Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury RP.